Idź do głównej treści

Co wpływa na koszty transportu drogowego i jak je zmniejszyć?

Co wpływa na koszty transportu drogowego i jak je zmniejszyć?

Zrozumienie zróżnicowania struktury kosztów w branży transportowej jest podstawowym czynnikiem, który pozwoli nam lepiej zrozumieć tę gałąź gospodarki. Każdy transport wiąże się z odmiennymi kosztami zewnętrznymi, dlatego warto dokładnie zapoznać się z poszczególnymi składowymi wchodzącymi w cenę transportu towarów. Dzięki temu w przyszłości można próbować zmniejszyć koszty danego frachtu.

Co wpływa na koszty transportu?

Jednym z pierwszych czynników, które wpływają na wycenę frachtu, jest rodzaj transportu drogowego (krajowy lub międzynarodowy). Przewozy krajowe w Polsce są zazwyczaj tańsze od transportów zagranicznych. Zagraniczne przewozy towarów poza UE wiążą się z odprawami celnymi. Często zdarza się, że odprawa jest w innym miejscu niż załadunek lub rozładunek i wtedy przewoźnik musi doliczyć dodatkowe koszty za paliwo. Trzeba również na bieżąco śledzić zakazy oraz święta obowiązujące w danym kraju. W transporcie wyróżniamy również rodzaj przewozu na: FTL (Full Truck Load), gdy towar zajmuje całą powierzchnię ładunkową pojazdu lub znaczną jego część. W takim przypadku będzie konieczne znalezienie całego pojazdu lub pojazdów do przetransportowania ładunków, co wpływa na zwiększenie kosztów. Inną formą przewozu jest LTL (Less Than Truck Load) w przypadku towarów, które zajmują tylko część powierzchni ładunkowej. Takie ładunki będą tańsze w przewozie, ze względu na fakt, iż będą transportowane również z innymi ładunkami. Jednak należy pamiętać, że również waga ładunku ma istotny wpływ na cenę, ponieważ pojazdy nie mogą być przeładowane. Czasami, nawet jeśli towar zajmuje tylko część przestrzeni ładunkowej, ale jego waga jest spora, należy go odpowiednio rozmieścić na naczepie, aby nie przeciążać osi. Takie rozwiązanie sprawdza się zazwyczaj w przypadku przewozu towarów drobnicowych, które są transportowane najczęściej na paletach. Kolejnym istotnym czynnikiem będzie odległość, oczywiście analogicznie im dłuższa trasa, którą ma do pokonania ładunek, tym większy koszt transportu. Bezpośrednio z długością trasy, wiążą się również ceny paliwa. W pewnych przypadkach nawet lokalizacja załadunku lub rozładunku może mieć znaczenie. Wpływ na to mają ewentualne święta lub zakazy obowiązujące w konkretne dni tygodnia w danym państwie. Za niekorzystną lokalizację przewoźnicy często uznają np. teren budowy lub miejsca, do których muszą wiele kilometrów odjechać, a które będą problematyczne do znalezienia ładunku powrotnego. 

Jak zmniejszyć koszty transportu?
Zważywszy na wszystkie wcześniej opisane czynniki, warto być na bieżąco w kwestii cen paliwa oraz ewentualnych zmian w prawie drogowym. W przypadku firm transportowych, w szczególności kierowców warto zwrócić uwagę ekonomiczną jazdę (np. korzystać z tempomatu na trasie), dzięki czemu można zmniejszyć koszty wydatków na paliwo. Warto również regularnie sprawdzać ciśnienie w oponach oraz pilnować terminów przeglądów pojazdów. Dzięki dbaniu o swoją flotę można sporo zaoszczędzić, ponieważ zmniejszamy prawdopodobieństwa awarii na trasie i ewentualnych kosztownych napraw. Prawidłowo zaplanowana trasa, ma również ogromne znaczenie, jeśli chcemy uniknąć dodatkowych kosztów ze względu np. na ewentualne konieczności objazdów wydłużających trasę. Ponadto w przypadku firm transportowych warto również zmniejszać ilość tzw. pustych przebiegów, dzięki odpowiedniemu planowaniu zleceń. Często przewoźnicy w miejscu rozładunku szukają także, możliwości zabrania ładunków na powrót. Dzięki temu mogą zarobić więcej i zniwelować koszty paliwa. W przypadku spedytorów warto zadbać o staranne przeliczenie, ile dany ładunek zajmie miejsca oraz dobór adekwatnego pojazdu. Dzięki temu można zaoszczędzić znaczne kwoty na transporcie towarów. Niektóre aplikacje pomagają podczas planowania optymalnej trasy a inne w profesjonalnym planowaniu załadunku. Jedną z nich jest Smartload, zarejestruj się za darmo i skorzystaj bezpłatnego okresu próbnego.