Artykuły
Wiele różnych ładunków w jednym transporcie: nowa funkcja, która zoptymalizuje Twój załadunek
W branży transportowej efektywne i szybkie zarządzanie przestrzenią ładunkową jest kluczem do sukcesu.
Obliczanie kosztów transportu drogowego oraz metrów ładownych. Jak można zaoszczędzić na przewozie towaru?
Obliczanie kosztów transportu drogowego towarów wymaga uwzględnienia kilku kluczowych czynników, takich jak długość trasy, koszty paliwa, ubezpieczenie ładunku, opłaty dodatkowe oraz ilość zajmowanych metrów ładownych przez towar. Dlatego tak istotną umiejętnością w branży TSL (Transport, Spedycja, Logistyka) jest dokładne obliczanie LDM (metrów ładownych). Posiadanie tej wiedzy pozwala na optymalizację kosztów związanych z transportem, co przekłada się na znaczne oszczędności.
Dlaczego warto korzystać z planera załadunku 3D?
Planowanie załadunku 3D to proces tworzenia graficznej reprezentacji przestrzeni, w której ładunek może być umieszczony na pojeździe, kontenerze, palecie lub przestrzeni własnej. Aplikacja do planowania załadunku jest niezwykle przydatna w branży logistycznej, transportowej oraz produkcyjnej. Oprogramowanie przynosi wiele korzyści dla całego przedsiębiorstwa od optymalizacji przestrzeni ładunkowej, redukcji kosztów po wzrost efektywności pracy.
Dobre praktyki produkcyjne (GMP) i dystrybucyjne (GDP)
Dobra praktyka produkcyjna (GMP - Good Manufacturing Practice) oraz dobra praktyka dystrybucji (GDP - Good Distribution Practice) to normy i standardy, które zostały wprowadzone w celu zapewnienia jakości, bezpieczeństwa i skuteczności produktów farmaceutycznych oraz innych produktów podlegających restrykcyjnym regulacjom jak żywność.
Zarządzanie zgodne z Lean Management
Lean Management to zarządzanie przedsiębiorstwem w taki sposób, aby maksymalizować zyski i minimalizować ewentualne straty. Skuteczne wdrożenie metody wymaga zaangażowania całego zespołu, odpowiedniej organizacji pracy oraz systematyczności.
Transport i logistyka wewnętrzna w zakładzie produkcyjnym
Transport i logistyka wewnętrzna w polega m.in. na przepływie towarów w obrębie danego przedsiębiorstwa oraz zarządzaniu zapasami. Odpowiednia organizacja tych sektorów ma znaczący wpływ na wydajność i przepustowość procesów produkcyjnych.
Zarządzanie działem utrzymania ruchu
Głównym celem działu utrzymania ruchu jest zapewnienie ciągłości produkcji, poprawa efektywności maszyn oraz minimalizacja awarii i przestojów. Takie działania są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstwa. Skuteczne zarządzanie parkiem maszynowym wymaga elastyczności i dostosowywania strategii do zmieniających się warunków i potrzeb zakładu produkcyjnego.
Elektroniczna wersja listu przewozowego e-CMR w 2024 roku!
Międzynarodowy list przewozowy (CMR) to jeden z najważniejszych dokumentów w transporcie, bez którego przewóz towarów nie byłby możliwy. Jednak ze względu na jego papierową wersję zdarza się wiele pomyłek, co prowadzi do utrudnień podczas wykonywania zlecenia.
Logistyka Branży E-commerce w Okresie Świątecznym.
Klienci w ostatnich latach coraz częściej decydują się na zakupy online w okresie przedświątecznym ze względu na wygodę i większą kontrolę nad wydatkami. Dlatego w tym wyjątkowym czasie efektywne zarządzanie logistyką to prawdziwe wyzwanie, ponieważ ruch w sklepach online jest ogromny.
Autonomiczne pociągi: jak usprawnią transport kolejowy towarów?
Transport kolejowy towarów jest bardzo efektowną formą masowego przewozu. Dlatego kolej również nie pozostaje w tyle z nowoczesnymi technologiami. Od kilku lat trwają prace nad autonomicznymi pociągami.
Transport drogowy w okresie zimowym - jak się przygotować?
Zbliża się okres zimowy związany z trudnymi warunkami atmosferycznymi, który stanowi wyzwanie w transporcie drogowym. Warto zadbać o bezpieczeństwo oraz zapoznać się z panującymi przepisami ruchu drogowego w poszczególnych krajach
Transport kabotażowy - na czym polega, zalety i wady
Transport kabotażowy to forma przewozu towarów, która odbywa się na obszarze jednego państwa z punktu A do punktu B, natomiast pojazd jest zarejestrowany w innym kraju. Obecnie termin ten używany jest głównie w kontekście transportu drogowego.
Negocjacje i komunikacja w branży TSL: klucz do sukcesu
Negocjacjom transportowym podlega wiele aspektów, m.in. koszt frachtu, ubezpieczenie czy termin płatności za zlecenie. Rozmowy powinny odbywać się w atmosferze zaufania, gdyż każda ze stron chce dla siebie najkorzystniejszej ceny i warunków.
Kiedy ładunek nadaje się na przesyłkę kurierską?
W niektórych przypadkach przesyłka kurierska jest wygodnym i bardziej opłacalnym wyborem niż w przypadku wysyłki towaru za pośrednictwem firmy transportowej. Dotyczy to oczywiście niewielkich ładunków, jednak często można dodatkowo zredukować wymiary palety, dzięki odpowiedniemu zaplanowaniu rozmieszczenia towaru.
Magazyny samoobsługowe - dla kogo? Zalety usług self-storage
Tradycyjne magazynowanie może nie sprawdzać się w przypadku małych firm, ze względu na wysokie koszty utrzymania. W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się magazyny samoobsługowe, które cechuje elastyczność oraz kontrola nad wydatkami.
Problemy branży transportowej
Wpływ globalnych kryzysów znacząco oddziałuje na gospodarkę, w tym sektor transportowy. Firmy produkcyjne również rejestrują zmniejszony popyt, ze względu na inflację, przez co próbują zmniejszać koszty, najczęściej oszczędzając na transporcie.
Outsourcing w branży TSL
Wiele przedsiębiorstw decyduje się na przekazanie pewnej części zadań firmom zewnętrznym. Dzięki takiej decyzji firmy minimalizują koszty oraz zwiększają efektywność swojej działalności, skupiając się konkretnych procesach wewnętrznych.
Model SaaS vs On premise
Model On premise to oprogramowanie lokalne, instalowane bezpośrednio na serwerach wewnętrznych klienta. Przeciwieństwem jest model SaaS, który udostępniany klientom jest za pomocą internetu. Wybór między modelami zależy od indywidualnych potrzeb danej firmy.
Zalety transportu całopojazdowego
W transporcie całopojazdowym zleceniodawca płaci za całą przestrzeń ładunkową, niezależnie do tego, ile dany towar zajmie miejsca w odróżnieniu od transportu drobnicowego. Takie rozwiązanie daje wiele korzyści dla przewoźnika oraz klienta.
Organizacja transportu morskiego
Transport morski w imporcie międzynarodowym jest niezwykle istotny. Pozwala na ekonomiczne i bezpieczne przetransportowanie różnego rodzaju towarów w ogromnych ilościach. Organizacją transportu morskiego zajmują się spedytorzy morscy.
Wpływ sztucznej inteligencji na branżę TSL
Sztuczna inteligencja (SI) odgrywa coraz większy wpływ na wiele obszarów gospodarki. Przyczynia się to bezpośrednio do wzrostu wydajności i rozwoju m.in. branży transportowej, logistycznej, a nawet spedycyjnej.
Wyzwania sezonu wakacyjnego w branży TSL
Każda branża ma swoją sezonowość. W transporcie drogowym jest to okres wakacji, ze względu na sezon urlopowy. Skutkiem tego jest spadek liczby dostępnych aut i kierowców na rynku. Jednak to nie jedyne wyzwanie logistyczne w okresie letnim.
Jak uniknąć opóźnień w dostawie towaru?
Odpowiednio zorganizowana logistyka firmy to podstawa współczesnego przedsiębiorstwa. Terminowe dostawy zwiększają zadowolenie klientów oraz minimalizują ryzyko dodatkowych kosztów. Mimo to opóźnienia nadal są częstym zjawiskiem w transporcie.
PODSUMOWANIE NOWOŚCI - CZERWIEC 2023
Nowe funkcje oraz udoskonalenia wprowadzone w czerwcu 2023
Transport paneli fotowoltaicznych
Panele fotowoltaiczne są wykonane z kruchych tworzyw, które łatwo ulegają uszkodzeniom. Mikropęknięcia lub zarysowania mogą w późniejszym czasie skutkować mniejszą wydajnością urządzenia. Dlatego istotnym aspektem podczas planowania transportu paneli, jest ich odpowiednie zabezpieczenie.
Rodzaje i wymiary kontenerów morskich
W transporcie morskim kontenery są najczęściej wykorzystywane jako przestrzeń ładunkowa. Różnią się jednak od siebie wymiarami i przeznaczeniem.
Logistyka w branży spożywczej
Branża spożywcza na co dzień zmaga się z wieloma wyzwaniami. Jednymi z nich jest magazynowanie i organizacja transportu towarów FMCG (Fast Moving Consumer Goods), czyli szybkozbywalne dobra, zazwyczaj z krótką datą ważności. Taka specyfika branży wymaga dokładnego planowania logistycznego.
Transport doładunkowy - wady i zalety
Transport doładunkowy (LTL - Less Truck Load) oznacza przewóz towarów, które zajmują jedynie część przestrzeni ładunkowej, która podzielona jest na kilku różnych nabywców. Transport LTL ma wiele zalet, m.in. pozwala na zmniejszenie kosztów dostawy.
Jak działa truck platooning oraz jakie korzyści niesie?
Według raportów w ostatnich latach wciąż brakuje kierowców zawodowych w transporcie drogowym. Jednym z możliwych rozwiązań może okazać się truck platooning. Polega na połączeniu kilku samochodów ciężarowych, tak aby wszystkie były prowadzone zdalnie w kolumnie tylko przez jednego kierowcę.
Zawód kierowca - specyfika pracy
Międzynarodowy Dzień Kierowcy Zawodowego w tym roku przypada na 12 maja. Z tej okazji warto przypomnieć kilka faktów na temat pracy kierowcy, ponieważ jest to bardzo odpowiedzialny i wymagający zawód. Ponadto niezwykle potrzebny, iż dzięki kierowcom cały łańcuch logistyczny działa prawidłowo.
Jak zaplanować rozmieszczenie towaru na magazynie?
Odpowiednie rozmieszczenie produktów na magazynie przyspiesza cały proces przepływu towarów. Istnieje kilka kryteriów oraz strategii planowania, na podstawie których ustala się odpowiednie miejsce do składowania danego asortymentu.
ITS - inteligentny system transportowy
Inteligentny system transportowy (ITS - Intelligent Transport Systems) to narzędzie zwiększające przepustowość dróg oraz bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego. Jest to możliwe dzięki połączeniu m.in. systemów telekomunikacyjnych i informatycznych.
Cross-docking - jak działa, etapy, rodzaje, wady i zalety.
Cross-docking inaczej zwany interdokowaniem to nowoczesny sposób na zarządzanie i dystrybucję towarów, dzięki któremu ogranicza się proces magazynowania do minimum. Dostawa towaru jest zaplanowana w taki sposób, aby zaraz po przejęciu od dystrybutora została wysłana dalej do klienta.
PODSUMOWANIE NOWOŚCI - MARZEC 2023
Nowe funkcje oraz udoskonalenia wprowadzone w marcu 2023
Na czym polega łańcuch dostaw?
Łańcuch dostaw to złożony proces, na który składa się wiele etapów i czynności. W odróżnieniu od logistyki, zajmującej się magazynowaniem i transportem towaru, składa się również m.in. z planowania i projektowania produktu, kontroli jakości towaru oraz jego promocji.
Zawód logistyk - kim jest i czym się zajmuje?
Kierunki transportowo - logistyczne wśród uczniów i studentów cieszą się w ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem. Mimo dużej popularności, zapotrzebowanie na specjalistów ds. logistyki stale rośnie w związku z rozwojem m.in. handlu internetowego.
Transport kolejowy towarów - wady i zalety
Transport kolejowy jest korzystną cenowo i ekologiczną alternatywą m.in. dla transportu towarów drogą lotniczą. Ponadto charakteryzuje się bezpieczeństwem ładunków podczas przewozu.
PODSUMOWANIE NOWOŚCI - LUTY 2023
Nowe funkcje i udoskonalenia wprowadzone w lutym 2023
Transport lotniczy - wady i zalety
Transport lotniczy jest specyficzną formą przewozu towarów. Ze względu na wysokie koszty transportu jest nadal rzadko wykorzystywany, jednak niezbędny, gdy towar trzeba przetransportować w możliwie jak najkrótszym czasie.
Urządzenia umożliwiające załadunek i rozładunek towaru
Ręczny załadunek i rozładunek towarów w branży TSL jest obecnie bardzo rzadko praktykowany. Zazwyczaj przedsiębiorstwa posiadają urządzenia ułatwiające oba procesy. Dzięki temu praca jest wykonana sprawnie, a towar jest bezpiecznie przenoszony.
Transport w branży meblarskiej
Przewóz mebli jest dosyć skomplikowanym procesem, ze względu na niestandardowe wymiary, przez co trudno tego typu ładunki bezpiecznie załadować, jak i rozładować. Dodatkowe wyzwanie stanowi odpowiednie zabezpieczenie mebli, tak aby nie uległy uszkodzeniu podczas transportu.
PODSUMOWANIE NOWOŚCI - STYCZEŃ 2023
Nowe funkcje i udoskonalenia wprowadzone w styczniu 2023
Nowoczesne technologie w transporcie i logistyce
Nowoczesna logistyka stawia na narzędzia, które pozwalają na usprawnienie procesów wysyłkowych towaru oraz optymalizację transportu ładunków. Takimi rozwiązaniami są m.in. robotyzacja i automatyzacja magazynów oraz najnowsze systemy informatyczne.
Transport drogowy towarów niebezpiecznych
Ładunki niebezpieczne wymagają specjalnego przygotowania ze względu na potencjalne zagrożenie, jakie stwarzają. Przed transportem należy zabezpieczyć i oznakować towar zgodnie z obowiązującymi przepisami ADR.
Ekologiczne rozwiązania w logistyce
Wprowadzenie ekologicznych rozwiązań może być sporym wyzwaniem dla firm, jednak istnieje wiele sposób na zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko.
Rodzaje załadunków w transporcie drogowym - o czym warto pamiętać?
Sposób załadunku jest zależny od rodzaju transportowanego towaru. Na podstawie parametrów ładunku dobiera się odpowiedni pojazd, który będzie następnie w określony sposób ładowany. Wyróżniamy kilka możliwości załadunku: górą, bokiem lub tyłem.
PODSUMOWANIE NOWOŚCI - GRUDZIEŃ
Nowe funkcje oraz udoskonalenia wprowadzone w grudniu 2022
Magazynowanie towarów
Proces magazynowania może wydawać się prosty, jednak składa się z kilku etapów. Ponadto istnieje wiele sposób zarządzania magazynem, w zależności od jego rodzaju. Składowanie towarów wymaga więc odpowiedniej organizacji oraz wyposażenia magazynu.
Jak zabezpieczyć ładunki przed transportem?
Odpowiednie zabezpieczenie ładunku podczas transportu jest niezwykle ważne nie tylko po to, aby towar nie uległ zniszczeniu, ale także, by zapewnić bezpieczeństwo kierowcy, jak i innym uczestnikom ruchu drogowego.
Smartload dla szkół i uczelni
Na etapie nauki warto poznać narzędzia, które są wykorzystywane na co dzień w branży TSL. To w przyszłości znacząco usprawni pracę, jak i podniesie wartość pracownika. Jednym z takich narzędzi są aplikacje do planowania załadunku.
PODSUMOWANIE NOWOŚCI - LISTOPAD
Nowe funkcje oraz udoskonalenia wprowadzone w listopadzie 2022
Słownik TSL - zwroty używane w branży
Specjaliści pracujący w branży TSL do codziennej komunikacji używają fachowych pojęć i skrótów. Jeśli chcemy uniknąć nieporozumień podczas pracy, warto zapoznać się z najczęściej używanymi zwrotami.
Spedytor - obowiązki, wymagania oraz wady i zalety pracy
Spedycja to szeroko rozumiana organizacja transportu różnego rodzaju towarów. Zawód spedytora jest bardzo wymagający i odpowiedzialny - ważna jest dobra organizacja pracy, komunikatywność oraz umiejętność działania pod presją czasu.
Rodzaje statków transportowych
Statki transportowe inaczej zwane towarowymi służą do przewozu różnego rodzaju ładunków. W zależności od rodzaju transportowanego ładunku możemy wyróżnić: kontenerowiec, masowiec, drobnicowiec, zbiornikowiec.
PODSUMOWANIE NOWOŚCI - PAŹDZIERNIK
Nowe funkcje oraz udoskonalenia wprowadzone w październiku 2022
Logistyka e-commerce
W tradycyjnym modelu sklep internetowy zajmuje się obsługą całego procesu, od kompletacji zamówienia po wysyłkę towaru oraz rozpatrywania ewentualnych zwrotów i reklamacji. Jednak istnieją rozwiązania, które pomagają w realizacji poszczególnych procesów.
Transport intermodalny, multimodalny, kombinowany ich wady i zalety
Łączenie kilku sposobów transportu podczas przewozu towarów staje się coraz bardziej popularne. Transport łączony pozwala na zmniejszenie kosztów paliwa oraz skrócenie czasu dostawy. Wyróżniamy kilka rodzajów transportów łączonych.
Co wpływa na koszty transportu drogowego i jak je zmniejszyć?
Transport drogowy odgrywa kluczową rolę w globalnym łańcuchu dostaw, umożliwiając sprawną dystrybucję towarów na całym świecie. Jednakże, z uwagi na rosnące koszty operacyjne, firmy coraz częściej szukają sposobów na minimalizację wydatków związanych z transportem drogowym towarów.
PODSUMOWANIE NOWOŚCI - WRZESIEŃ
Nowe funkcje Smartload wprowadzone we wrześniu 2022
Jak uniknąć przeciążenia osi?
Przeciążenie osi napędowych może skutkować karą finansową lub koniecznością przeładunku pojazdu. W poniższym artykule podpowiadamy, co zrobić, aby tego uniknąć
Planowanie załadunku drobnicowego - funkcja dla FMCG
Optymalne rozmieszczenie palet na busie lub pojeździe ciężarowym to główny problem w logistyce i spedycji, który rozwiązuje program Smartload. Co jednak gdy powstaje kwestia rozmieszczenia ładunków drobnicowych wewnątrz samej palety?
Smartload.pl
Planer załadunku dla spedycji i transportu przeznaczony do użytku profesjonalnego.
Wymiary i rodzaje palet
Wyróżniamy szereg rodzajów palet transportowych, różniących się zastosowaniem i wymiarami.
Rodzaje pojazdów transportowych
Dobór właściwego pojazdu to pierwszy krok udanego transportu drogowego. Przedstawiamy oficjalną klasyfikację pojazdów.