Idź do głównej treści

Transport doładunkowy - wady i zalety

Transport doładunkowy - wady i zalety

Transport doładunkowy (LTL - Less Truck Load) oznacza przewóz towarów, które zajmują jedynie część przestrzeni ładunkowej, która podzielona jest na kilku różnych nabywców. Transport LTL ma wiele zalet, m.in. pozwala na zmniejszenie kosztów dostawy. 

Niektóre towary są zbyt duże, aby można je było nadać kurierem np. elementy wentylacyjne, a jednocześnie zbyt małe, aby zajmowały całą przestrzeń ładunkową. Ponadto, jeśli przesyłka nie jest pilna, idealnym rozwiązaniem jest transportu tego typu towarów w doładunku. Oczywiście zdarzają się też wyjątki. Przykładem ładunków, które nie mogą być przewożone w ten sposób, są towary niebezpieczne (ADR). Czasami dyspozytor może zdecydować się wybór doładunku, gdy nie ma do dyspozycji żadnego auta. W takim przypadku poszukuje się przewoźnika, który może zabrać dany towar, ponieważ zostało mu jeszcze miejsce na naczepie. 

Zalety i wady transportu doładunkowego LTL

ZALETY:

  • Transport niewielkich gabarytowo towarów w korzystniej cenie 
  • Wygodny przewóz w przypadku wysyłki jednego rodzaju ładunku do różnych odbiorców
  • Wysoka dostępność, bardzo często znajdzie się przewoźnik, który może zabrać dany towar nawet w nieatrakcyjną lokalizację
  • Ograniczenie pustych przebiegów, co za tym idzie zmniejszenie emisji CO2
  • W niektórych przypadkach spadek kosztów magazynowania
  • Dopasowanie transportu do potrzeb nadawcy i odbiorcy w danym momencie 

WADY:

  • Konieczność co najmniej kilku przeładunków, co wydłuża czas transportu oraz zwiększa ryzyko uszkodzenia towaru
  • Zazwyczaj konieczne jest wypełnienie większej ilości dokumentów
  • Możliwość pomyłki podczas dostawy. 

W przypadku ładunków, które zajmują znaczną część przestrzeni ładunkowej, a ponadto konieczny jest szybki transport, bardziej opłaca się transport dedykowany tzw. całopojazdowy (FTL - Full Truck Load). Na koszty transportu wpływa bardzo wiele czynników. Niezależnie, jaki rodzaj transportu wybierzesz warto planować rozmieszczenie towaru na przestrzeni ładunkowej, aby towar zajął, jak najmniej miejsca i bezpiecznie dotarł do celu. Niecenioną pomocą podczas doładunku może okazać się aplikacja Smartload, do której można importować własne, niestandardowe wymiary ładunków. Zarejestruj się i sprawdź przez 14 dni za darmo!