Idź do głównej treści

Co wpływa na koszty transportu drogowego i jak je zmniejszyć?

Co wpływa na koszty transportu drogowego i jak je zmniejszyć?

Transport drogowy odgrywa kluczową rolę w globalnym łańcuchu dostaw, umożliwiając sprawną dystrybucję towarów na całym świecie. Jednakże, z uwagi na rosnące koszty operacyjne, firmy coraz częściej szukają sposobów na minimalizację wydatków związanych z transportem drogowym towarów. 

Na koszt transportu drogowego towarów wpływa wiele dynamicznych czynników. Dzięki poznaniu i rozumieniu poszczególnych składowych, w przyszłości można skutecznie zmniejszyć wydatki związane z transportem. 

Co wpływa na koszt transportu drogowego? 

Ceny paliw mają duży wpływ na koszty transportu drogowego. Koszty są zmienne i mogą być podatne na wahania na rynku globalnym oraz lokalnym. Ceny zależą m.in. od ceny ropy naftowej, kursu wymiany walut, podatków oraz opłaty akcyzowej. Ponadto rodzaj ładunku ma znaczenie podczas wyceny zlecenia. Niektóre towary mogą wymagać specjalistycznych warunków transportu lub pozwoleń na przejazd, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Przykładem mogą być ładunki ponadgabarytowe lub towary niebezpieczne. Kolejnym czynnikiem jest odległość, która ładunek musi pokonać, aby dotrzeć do celu. Im dłuższa trasa, tym wyższe ceny frachtu ze względu na zużycie paliwa, czas pracy kierowcy czy eksploatację pojazdu. Trasa również ma znaczenie, ponieważ może prowadzić przez drogi ekspresowe, które są dodatkowo płatne. Jeśli klient oczekuje szybkiej dostawy towaru, takie koszty mogą być nieuniknione. Rodzaj pojazdu ma również znaczenie dla frachtu drogowego ze względu na pojemność ładunkową i specyficzne wymagania. Przykładowo, koszt transportu towaru za pomocą chłodni, będzie wyższy niż tradycyjnym pojazdem, ze względu specjalistyczne wyposażenie, wymagania techniczne czy zużycie energii. Czynnikiem, który jest nieunikniony to opłaty administracyjne, podatki i cła. Procedury celne mogą być skomplikowane i czasochłonne, co może prowadzić do opóźnień w dostawach oraz dodatkowych kosztów związanych z czasem pracy kierowców i obsługą administracyjną. Elementem, o którym nie należy zapominać, podczas planowania transportu jest sezonowość. W czasie wzmożonego zapotrzebowania na transport, jak święta bożego narodzenia ceny frachtów mogą być wyższe. Powodem jest zwiększony popyt, który wpływa na negocjowanie wyższych stawek przez przewoźników.

Jak zmniejszyć koszty transportu drogowego? 

Minimalizacja kosztów transportu drogowego towarów wymaga zastosowania różnych strategii i działań w celu optymalizacji procesów logistycznych oraz wydajności floty. Analiza i optymalne planowanie tras może pomóc w znalezieniu najkrótszych dróg, minimalizując dystans konieczny do pokonania przez ładunek. Wykorzystanie systemów zarządzania trasami opartymi na algorytmach może pomóc w identyfikacji optymalnych tras w zależności od wielu czynników, takich jak odległość, koszty paliwa i opłaty za drogi ekspresowe. Kolejnym sposobem jest ograniczenie pustych przebiegów, dzięki profesjonalnemu planowaniu załadunku. Planowanie optymalnego rozłożenia towaru na naczepie jest bardzo ważne i może pomóc znacząco zaoszczędzić na kosztach transportu. Ponadto, częstą praktyką jest także wybór transportu doładunkowego (LTL), gdzie klient nie musi płacić za cały pojazd, a jedynie za zajmowaną przez niego przestrzeń. W tym przypadku jeszcze ważniejsze jest odpowiednie ułożenie towaru tak, aby zajmował, jak najmniej miejsca. Co więcej, negocjacje z dostawcami usług drogowych mogą prowadzić do uzyskania preferencyjnych stawek oraz warunków płatności, co może przyczynić się do obniżenia kosztów transportu. Dbałość o dobre relacje z naszymi partnerami biznesowymi może okazać się pomocna podczas negocjowania cen. Poprawa efektywności i zmniejszenie kosztów transportu drogowego towarów wymaga zazwyczaj złożonego podejścia, monitorowania danych, które uwzględnia specyfikę działalności oraz indywidualne potrzeby firmy. Pomocne mogą okazać się nowoczesne technologie, takie jak aplikacja Smartload, dzięki której w kilka minut sprawdzisz, jakiego pojazdu potrzebujesz oraz jak optymalnie ułożyć towar na naczepie. Wypróbuj przez 14 dni za darmo i bez zobowiązań!