Idź do głównej treści

Kiedy ładunek nadaje się na przesyłkę kurierską?

Kiedy ładunek nadaje się na przesyłkę kurierską?

W niektórych przypadkach przesyłka kurierska jest wygodnym i bardziej opłacalnym wyborem niż w przypadku wysyłki towaru za pośrednictwem firmy transportowej. Dotyczy to oczywiście niewielkich ładunków, jednak często można dodatkowo zredukować wymiary palety, dzięki odpowiedniemu zaplanowaniu rozmieszczenia towaru.

 

Czego nie można wysłać kurierem?

Warto najpierw sprawdzić, jakiego rodzaju produkty nie mogą być wysyłane za pomocą większości firm kurierskich. Wymienione poniżej towary wymagają specjalistycznych zezwoleń firm transportowych, licencji czy wysokiego ubezpieczenia. Ich sposób przewozu zazwyczaj należy ustalić indywidualnie z przewoźnikiem lub firmą kurierską. Do takich towarów należy m.in. alkohol, wyroby tytoniowe, materiały żrące i łatwopalne, żywność, rzeczy o wysokiej wartość. Zakazy są związane przede wszystkim z bezpieczeństwem przesyłki oraz samego kuriera. Takie nietypowe towary muszą być odpowiednio zabezpieczane, opisane i transportowane. Dlatego wymaga to zazwyczaj wcześniejszych ustaleń i uiszczenia opłaty dodatkowej. Ponadto przesyłka kurierska musi zostać odpowiednio zapakowana. Każda firma posiada własny regulamin, w którym dokładnie określa dopuszczalne wymiary przesyłki. Pod uwagę są brane długość, szerokość oraz wysokość. Odstępstwa od normy są dodatkowo płatne, co warto mieć na uwadze, ponieważ czasami tańszym wyborem będzie już wybór firmy transportowej. Natomiast maksymalna waga paczki nie może przekraczać często ok. 30-50 kg, jest to związane z przepisami bezpieczeństwa.

 

Jak wysłać towar kurierem?

Jeśli przesyłka spełnia powyższe wymagania lub szczegóły transportu, zostały uzgodnione z firmą kurierską, można przystąpić do przygotowania towaru. W większości przypadku wystarczy odpowiednie zaplanowanie rozmieszczenia produktu na palecie. Dzięki temu duża ilość niewielkich opakowań zmieści się na jednej palecie o wymiarach 120 x 80 cm oraz wadze nieprzekraczającej 50 kg. Kartony należy ułożyć w ten sposób, aby nic nie wystawało poza paletę, ponadto warto dodatkowo zabezpieczyć towaru stretchem (w niektórych wypadkach jest to nawet wymagane). Jeśli jednak nie jest to możliwe, można skorzystać z przesyłki gabarytowej, która ma niestandardowe wymiary, jednak jest to dużo droższa usługa. Jest to związane z przestrzenią ładunkową. Tak jak w przypadku firm transportowych, kurierzy też muszą maksymalnie wykorzystać przestrzeń na naczepie pojazdu. Najłatwiej jest to zrobić, w przypadku przesyłek standardowych o określonych przez firmę wymiarach. Podczas układania towaru na palecie, należy oczywiście pamiętać o kilku zasadach. Należy pamiętać o odpowiednim wyważeniu towarów tak, aby środek ciężkości znajdował się możliwie blisko centrum. Towary układa się od najcięższych do najlżejszych u góry, aby uniknąć zmiażdżenia kartonów. Ponadto, oczywiście to nie kurier przywozi paletę, trzeba ją przygotować samodzielnie tak jak w przypadku firm transportowych. Paleta musi być w dobrym stanie technicznym, nie może być uszkodzona. Na koniec należy w widocznym miejscu przykleić etykietę przewozową. Przed rozpoczęciem pakowania warto pamiętać także o aplikacji Smarload, która po wprowadzeniu danych do programu, tworzy plan załadunku palety na wizualizacji. Dzięki temu nowoczesnemu rozwiązaniu można zaoszczędzić czas i pieniądze. Skorzystaj przed 14 dni w pełni za darmo i bez zobowiązań!

 

Przeczytaj także: Jak zabezpieczyć towar przed transportem?