Idź do głównej treści

Jak zabezpieczyć ładunki przed transportem?

Jak zabezpieczyć ładunki przed transportem?

Odpowiednie zabezpieczenie ładunku podczas transportu jest niezwykle ważne nie tylko po to, aby towar nie uległ zniszczeniu, ale także, by zapewnić bezpieczeństwo kierowcy, jak i innym uczestnikom ruchu drogowego. Ponadto kierowca w przypadku kontroli może również zostać pociągnięty do odpowiedzialności za nieprawidłowo zabezpieczony ładunek.

Sposoby zabezpieczenia ładunku podczas transportu drogowego

Ułożenie ładunków — prawidłowe rozłożenie towaru, w taki sposób, aby zajmował całą przestrzeń ładunkową, jest jednym z najprostszych i nie wymaga nakładów finansowych sposobów zabezpieczenia towaru. Dzięki temu ładunek nie będzie przemieszczał się na zakrętach czy podczas hamowania pojazdu. Ułatwić ten proces może aplikacja do planowania załadunku, dzięki której można sprawdzić, w jaki sposób optymalnie rozmieścić ładunek.

Odciągi łańcuchowe i pasy (transportowe) - wykorzystuje się je podczas transportu ciężkiego towarów o niestandardowych wymiarach, aby go uziemić. Dzięki temu ładunek nie przemieszcza się podczas jazdy. W ten sposób najczęściej zabezpieczane są różnego rodzaju maszyny. Jednak w przypadku pasów zabezpiecza się nimi również standardowe palety. Pasy transportowe dobiera się pod kątem wagi towaru, a następnie przytwierdza do naczepy pojazdu. Minusem tej techniki jest fakt, iż trzeba posiadać odpowiednio przystosowaną naczepę, aby móc je zamontować.

Belki rozporowe (transportowe) - mocowane pomiędzy towarami, tym samym dociskając je do ścian bocznych pojazdu. Ten sposób zabezpieczania ładunków jest bardzo szybki i łatwy w montażu. Belki wykonane są zazwyczaj ze stali. W przeciwieństwie do pasów nie wymagają specjalnego miejsca na naczepie do ich zamontowania.

Maty antypoślizgowe — są one uzupełnieniem wcześniej wspomnianych pasów transportowych, ponieważ dodatkowo minimalizują ryzyko przemieszczania się ładunku podczas przejazdu. Dzięki nim można użyć mniejszej ilości pasów lub innych zabezpieczeń.

Worki sztauerskie (poduszki powietrzne) - układane są pomiędzy bardzo duże ładunki. Dzięki ich miękkiej strukturze nie ma możliwości zniszczenia ładunku, ponadto stanowią dodatkowe zabezpieczenie towaru.

Siatki zabezpieczające — najczęściej wykorzystywane do dodatkowego zabezpieczenia niewielkich towarów znajdujących się na paletach.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Na bezpieczeństwo przewozu towarów wpływa bardzo wiele czynników, nie tylko sposób ich zabezpieczenia. Są to m.in. stan infrastruktury drogowej, nacisk na osie pojazdu, zdarzenia losowe, stan techniczny auta, czy doświadczenie kierowcy. Na niektóre z tych czynników nie mamy wpływu, takie jak warunki pogodowe na trasie, jednak na zdecydowaną większość jesteśmy w stanie się przygotować. Dlatego warto przed przewozem ładunku pamiętać również o prawidłowym rozmieszczeniu ładunku na naczepie, aby osie pojazdu były obciążone równomiernie. Dzięki aplikacji Smartload w szybki i prosty sposób można zaplanować rozmieszczenie towaru, jak i kontrolować nacisk na osie. Ponadto możliwe jest grupowanie ładunków, dlatego można również dodać zabezpieczenia między ładunkami. Dzięki temu aplikacja pozwala na sprawdzenie, ile metrów ładownych zajmie transportowany towar oraz w jaki sposób najlepiej go ułożyć.

Przeczytaj także:

Zawód kierowca - specyfika pracy