Zawód kierowca - specyfika pracy
Międzynarodowy Dzień Kierowcy Zawodowego w tym roku przypada na 12 maja. Z tej okazji warto przypomnieć kilka faktów na temat pracy kierowcy, ponieważ jest to bardzo odpowiedzialny i wymagający zawód. Ponadto niezwykle potrzebny, iż dzięki kierowcom cały łańcuch logistyczny działa prawidłowo.
Wykwalifikowani i doświadczeni kierowcy w firmach transportowych stanowią fundament dobrze prosperującego przedsiębiorstwa. Kierowca nie tylko dostarcza towar, ale także często odpowiada za sposób załadowania ładunku na naczepie, jego bezpieczeństwo i terminowość dostawy. Ponadto w razie nieprzewidzianej sytuacji podczas transportu, jako pierwszy często musi podjąć odpowiednią decyzję np. o zmianie trasy.
Specyfika pracy kierowcy
Oprócz uprawnienień do kierowania pojazdami ciężarowymi kierowca powinien posiadać kilka predyspozycji potrzebnych do wykonywania zawodu. Dobry kierowca cechuje się umiejętnością utrzymania koncentracji, ze względu na konieczność wielogodzinnego kierowania pojazdem, często na monotonnej i dobrze znanej trasie. Ponadto kierowca musi być przygotowany na niespodziewane sytuacje, opóźnienie na załadunku, problemy na drodze, nieoczekiwany problem techniczny z pojazdem. Warto więc, aby cechowały go cierpliwość i odporność na stres. W przypadku kierowców jeżdżących na trasach międzynarodowych trzeba być przygotowanym na konieczność częstego bycia poza domem, ze względu na długość trasy. Jednocześnie kierowcy często nie mogą narzekać na nudę, czy monotonie pracy, ponieważ często mają możliwość zwiedzenia wielu krajów na trasie lub podczas przerw. Dla wielu osób takie wyzwania oraz nietypowy czas pracy może być dla niektórych osób dodatkowym aututem.
Wymagania i obowiązki kierowcy zawodowego
Od kierowców wymagane jest przede wszystkim czynne prawo jazdy uprawniające do prowadzenia samochodów ciężarowych powyżej 3,5 tony (kat. C, C+E lub D+E). Ponadto dobrego ogólnego stanu zdrowia, potwierdzonego badaniami lekarskimi zgodnymi z medycyną pracy oraz pozytywnego przejścia testów psychologicznych. Obowiązki kierowcy mogą się różnić w zależności od firmy i podpisanej umowy. Jednym z podstawowych czynności kierowcy jest oczywiście terminowe i bezpieczne dostarczenie towaru w wyznaczone miejsce. Ponadto kierowca często nadzoruje proces załadunku i rozładunku naczepy. Należy sprawdzić, czy towar jest odpowiednio zabezpieczony przed transportem, czy jego położenie nie wpływa również na jego bezpieczeństwo oraz, czy osie pojazdu nie są przeciążone. Jest to bardzo istotne, ponieważ to kierowca może później odpowiadać za ewentualne uszkodzenia towaru lub złamanie przepisów drogowych obowiązujących w danym kraju. Łączy się to z weryfikacją dokumentów przewozowych CMR, sprawdzeniem stanu faktycznego towaru, ponieważ pracodawca może obciążyć pracownika za ewentualne braki w towarze. Kierowca powinien również dbać o pojazd, którym kieruje, zgłaszać niezwłocznie ewentualne usterki. Kierowca w razie niedopilnowania powyższych obowiązków kierowca może ponieść odpowiedzialność finansową, na podstawie wcześniej zawartej umowy z pracodawcą.
Sposobem na uniknięcie ewentualnych problemów podczas załadunku może okazać się aplikacja Smartload. Program umożliwia szybkie sprawdzenie optymalnego rozłożenia towaru, tak aby zajmował, jak najmniej miejsca, a dodatkowo nie obciążał osi pojazdu.
Przeczytaj także:
➡️ Transport drogowy towarów niebezpiecznych