Idź do głównej treści

Transport w branży meblarskiej

Transport w branży meblarskiej

Przewóz mebli, okien oraz akcesoriów dekoracyjnych jest dosyć skomplikowanym procesem, ze względu na niestandardowe wymiary, przez co trudno tego typu ładunki bezpiecznie załadować, jak i rozładować. Dodatkowe wyzwanie stanowi odpowiednie zabezpieczenie mebli, tak aby nie uległy uszkodzeniu podczas transportu. 

Organizacja transportu mebli i okien 

Rozwiązaniem branży meblarskiej na gabarytowe meble jest najczęściej rozłożenie ich na mniejsze paczki, łatwiejsze do przetransportowania. Zabierają one mniej miejsca a małe elementy łatwiej zabezpieczyć np. folią bąbelkową i stretchem. Warto również zadbać o dodatkowe zabezpieczenia w postaci np. mat antypoślizgowych czy pasów transportowych w przypadku mebli, których nie można podzielić na mniejsze elementy. Często podczas planowania załadunku planiści pamiętają o zostawieniu odstępów pomiędzy poszczególnymi ładunkami, dzięki temu minimalizuje się ryzyko uszkodzeń. Organizacja dostawy okien jest jeszcze bardziej wymagająca niż w przypadku mebli niż z uwagi na kruchość tego produktu. Należy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie przed transportem. Jeśli istnieje możliwość dodatkowego zabezpieczenia szkła np. w postaci folii, warto z niego skorzystać, ponieważ fabryczne osłony mogą okazać się niewystarczające. Okna transportuje się zazwyczaj w pozycji pionowej, aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia. Istotne jest także możliwość oddzielenia okien przy użyciu np. specjalnych piankowych przekładek, które dodatkowo zabezpieczają szkło przed stłuczeniem. Ponadto, wykorzystuje się drewniane lub metalowe stojaki, które są pomocne podczas załadunku i rozładunku okien. W przypadku przewozu tafli szkła zazwyczaj wymagany jest specjalny rodzaj naczepy typu inloader, który zapewnia bezpieczny transport, ze względu na swoją specyficzną budowę. 

Rozwiązania pomocne w organizacji transportu 

Oprócz odpowiedniego zabezpieczenia towaru wskazane jest zadbać o profesjonalne planowanie załadunku towaru. Warto skorzystać z wizualizacji 3D, dzięki której w optymalny sposób można zaplanować rozmieszczenie swoich ładunków. Aplikacja Smartload posiada wiele funkcji przydatnych m.in. w branży meblarskiej. Istnieje możliwość zaimportowania do programu wcześniej stworzonego pliku z listą ładunków własnych, aby nie tracić czasu na ręczne wpisywanie niestandardowych wymiarów. Po implementacji paczek, na wizualizacji można dodać siatkę i miarę, która umożliwia precyzyjne układanie wąskich ładunków np. ścian czy okien. Dzięki temu można z dużą dokładnością ustalić odległości od pozostałych elementów. Ponadto projekt będzie bardziej czytelny, również dzięki opcji ustawienia oznaczeń i pogrupowania ładunków. W zeszłym miesiącu wprowadziliśmy także funkcję precyzyjnego zmierzenia pozostałego wolnego miejsca na przestrzeni ładunkowej. Ułatwia to sprawdzenie np. ile paczek może jeszcze wejść na naczepię lub czy zmieszczą się zabezpieczenia ładunków. 

 

Przykładowa wizualizacja z włączoną siatką i miarą oraz opcją zmierzenia pozostałego wolnego miejsca.