Idź do głównej treści

Logistyka w branży spożywczej

Logistyka w branży spożywczej

Branża spożywcza na co dzień zmaga się z wieloma wyzwaniami. Jednymi z nich jest magazynowanie i organizacja transportu towarów FMCG (Fast Moving Consumer Goods), czyli szybkozbywalne dobra, zazwyczaj z krótką datą ważności. Taka specyfika branży wymaga dokładnego planowania logistycznego. 

Do artykułów szybkozbywalnych oprócz żywności zalicza się także chemię domową, leki bez recepty, a nawet tytoń czy papierosy. Sprzedaż tego rodzaju artykułów jest więc bardzo odporna na wszelkie kryzysy, ponieważ mamy pewność, że zawsze będzie na nie popyt. Branża z uwagi również na bardzo dużą konkurencję oferuje ogrom różnorodności asortymentu i stosunkowo niską cenę. Odpowiednio zaplanowana logistyka oraz transport jest więc niezbędna w tego typu sektorze. 

Logistyka w branży spożywczej

Proces dostawy towaru do poszczególnych klientów zaczyna się zazwyczaj na magazynie, gdzie przyjmowane są dostawy od hurtownika. Następnie produkty są dzielone na mniejsze porcje i odpowiedniego pakowane oraz umieszczane we właściwym miejscu. Branża spożywcza zazwyczaj wykorzystuje kilka rodzajów opakowań. Drobne artykuły spożywcze np. produkty w słoikach, są pakowane w większe kartony lub pojemniki, a następnie kompletowane w zależności od zamówienia lub zapotrzebowania danego odbiorcy. Tak przygotowane produkty umieszcza się na paletach, a następnie zabezpiecza streczem. Natomiast owoce i warzywa zazwyczaj dostarczane są w skrzyniach lub skrzyniopaletach. Tak więc odpowiednio dobrane pojemniki do danego rodzaju produktów są bardzo istotne. W przeciwnym razie towar może ulec zniszczeniu podczas transportu. Następnie przygotowane produkty najczęściej trafiają od razu do transportu. Jednak czasami oczekują na zamówienie na magazynie, dlatego warto wiedzieć, jak odpowiednio przechowywać tego typu produkty. W branży spożywczej stosuje się technikę FEFO (First Expired, First Out), według której artykuły na magazynie są układane w taki sposób, aby towary o najkrótszej dacie ważności opuściły magazyn jako pierwsze. Dzięki temu niweluje się ewentualne straty w asortymencie. 

Dystrybucja artykułów spożywczych odbywa się za pomocą busów, solówek a w przypadku większych transportów korzysta się z tzw. firanek. Ponadto, często w branży FMCG wykorzystuje się pojazdy takie jak chłodnie i izotermy. Główną różnicą pomiędzy tymi dwoma pojazdami to fakt, iż w chłodni mrozi się produkty w bardzo niskich temperaturach. Transportowane w ten sposób są m.in. mrożone mięso. Natomiast izoterma jedynie izoluje produkty znajdujące się na naczepie od temperatury zewnętrznej. W ten sposób mogą być dostarczane produkty niewymagające stałej kontroli temperatury. Większość firm z branży zazwyczaj korzysta z własnej floty pojazdów, szczególnie na trasach krajowych. Jednak zdarza się, że potrzebna jest współpraca z firmą zewnętrzną z zakresu transportu. Dzięki temu firma może eksportować własne towary w dowolne kierunki, nie tracąc jednocześnie aut, które mogą rozwozić towar na miejscu. Ponadto dzięki temu nie muszą inwestować w coraz większą flotę własnych aut, które generują ogromne koszty dla firmy. Transport niektórych egzotycznych artykułów odbywa się transportem lotniczym lub morskim w odpowiednio przygotowanych do tego celu pomieszczeniach i kontenerach. Dzięki temu, na całym świecie możemy cieszyć się produktami, które np. występują jedynie w ciepłym klimacie i trudno jest je wyhodować w szklarni.

Branża FMCG to oczywiście nie jedynie dystrybucja produktów spożywczych do wielkopowierzchniowych sklepów. W ciągu ostatnich kilku lat na rynku pojawiło się bardzo wiele firm oferujących dostawy artykułów spożywczych do domu, często oferując darmową dostawę. Duża konkurencja oznacza konieczność ciągłego rozwoju i poszukiwanie oszczędności. Warto ich poszukać w logistyce, dzięki odpowiedniemu planowaniu dostaw. Dzięki Smartload w szybki i prosty sposób zaplanujesz załadunek towaru drobnicowego, więcej na temat wykorzystania aplikacji w branży spożywczej znajdziesz w naszym artykule o funkcji dla towarów FMCG

Już niedługo kolejna przydatna funkcja, również dla branży spożywczej - możliwość układania drobnicy na palecie, a następnie umieszczania jej na dowolnym pojezdzie lub kontenerze. Dlatego zachęcamy do śledzenia nas na Facebooku oraz Instragramie, aby być na bieżąco z nowościami!