Idź do głównej treści

Planowanie załadunku drobnicowego - funkcja dla FMCG

Planowanie załadunku drobnicowego - funkcja dla FMCG

Jak układać towar na palecie w aplikacji Smartload? 

Optymalne rozmieszczenie palet na busie lub pojeździe ciężarowym to główny problem w logistyce i spedycji, który rozwiązuje program Smartload. Co jednak gdy powstaje kwestia rozmieszczenia ładunków drobnicowych wewnątrz samej palety? W takim przypadku przestrzenią ładunkową, zamiast pojazdu, staje się sama paleta np. Paleta Euro. Smartload.pl wychodzi naprzeciw takiej potrzebie. Dzięki nowej funkcji dla FMCG powstała możliwość szybkiego określenia, ile palet danego typu potrzeba do załadowania wielu ładunków drobnicowych.

Przykład:
Hurtownia owoców otrzymała zamówienie na 10 paczek bananów, 10 paczek jabłek, 10 paczek pomarańczy. Wymiary ładunku: 
Banany 80x50x40 cm, Jabłka 20x30x10 cm, Pomarańcze 60x50x25 cm. Każdy typ to inny wymiar paczki, zatem mamy tu 3 wymiary paczek drobnicowych, piętrowalnych całkowicie. 

Podstawowy workflow przy takim zagadnieniu polega na tym, że sprzedawca przekazuje magazynierowi listę paczek, magazynier ładuje towary na palety i po załadowaniu paczek na palety podaje, ile palet jest potrzebne. Sprzedawca może zacząć pracować nad zamówieniem transportu dopiero po czasie fizycznego załadunku przez magazyniera, co opóźnia organizację transportu. Jak powszechnie wiadomo w transporcie liczy się każda minuta, zatem transport zamówiony rano lub po godzinie 15.00 może diametralnie różnić się ceną i terminem dostawy. Łatwo sobie wyobrazić, że w przypadku dużej liczby różnych paczek może upłynąć wiele godzin, zanim magazynier poda sprzedawcy ile palet trzeba zarezerwować na zamówienie, co znacząco opóźnić może realizację zamówienia. Smartload rozwiązuje ten problem, ułożenie towaru na palecie trwa kilka minut. Aplikacja pozwala zaplanować a następnie wycenić i zorganizować transport już na wczesnym etapie realizacji zamówienia.

Ustawienia aplikacji Smartload podczas układania towaru na palecie

Krok 1. Aby uzyskać optymalne ułożenie towaru na palecie, warto zaznaczyć kilka funkcji. Pierwszą z nich jest opcja “Układaj całymi piętrami”, zaznaczona przed ładowaniem umożliwia systemowi wypełnienie całego piętra najpierw w poziomie, po czym układa kolejne warstwy towaru.

Krok 2. Następnie, warto dodać wszystkie ładunki jednocześnie na wizualizację. Dzięki temu aplikacja uwzględni i rozmieści optymalnie całość towaru na palecie. Podczas dodawania ładunków należy zwrócić uwagę na ustawienia piętrowalności i obrotu ładunku. Możesz użyć opcji dowolnego obrotu, jeśli ładunek nie wymaga transportu w konkretnej pozycji (stojącej lub leżącej), ponieważ ładunek będzie obracany w dowolnym kierunku, aby ułożyć towar w optymalny sposób (długość, szerokość lub wysokość). Natomiast nie zaznaczając żadnej opcji, aplikacja będzie układać ładunek na długość lub szerokość. Zaznaczając zablokuj ułożenie, możemy określić, w jaki sposób ma zostać położony towar.

*Opcjonalnie możemy pogrupować ładunki kolorami oraz dodać oznaczenia ładunków na wizualizację. Jeśli masz tylko jeden rodzaj ładunku do ułożenia na palecie, warto skorzystać z funkcji “Wypełnij przestrzeń”, która zapełnia całą paletę. Nie musisz się zastanawiać, ile towaru wejdzie na jedną paletę, dodać lub odejmować ładunki, aplikacja zrobi to za Ciebie. 

 

 

Krok 3. Po dodaniu załadunku na wizualizację, widzimy ile palet jest potrzebnych do przestransportowania towaru oraz w jaki sposób optymalnie go ułożyć. Możemy również wprowadzic drobne poprawki ręcznie. Na koniec, aby udostępnić gotowy projekt klikamy eksportuj projekt i wybieramy opowiedni dla nas widok załadunku oraz format pliku. Gotowe!


Wypróbuj za darmo >>

 

Przeczytaj także: Logistyka w branży spożywczej