Idź do głównej treści

Zalety transportu całopojazdowego

Zalety transportu całopojazdowego

W transporcie całopojazdowym zleceniodawca płaci za całą przestrzeń ładunkową, niezależnie do tego, ile dany towar zajmie miejsca w odróżnieniu od transportu drobnicowego. Takie rozwiązanie daje wiele korzyści dla przewoźnika oraz klienta. 

Wypełnienie całej przestrzeni ładunkowej towarem pozwala uniknąć dodatkowych kosztów oraz ewentualnych opóźnień w transporcie. To rozwiązanie wybierane jest zazwyczaj, gdy towar zajmuje znaczną część lub całość naczepy, ponieważ w innym przypadku byłoby to nieopłacalne. Dla dużych firm często transport całopojazdowy (FTL - Full Truck Load) jest jedynym właściwym rozwiązaniem, ze względu na transport ogromnych ilości towaru. Transport FTL wybierany jest w sytuacji przewozu towarów ADR (towary niebezpieczne) oraz wymagające przewozu w stałej temperaturze. W przypadku transportu doładunkowego (LTL) nie byłoby to możliwe. 

Zalety transportu całopojazdowego

- Szybkość dostawy, która wynika z braku kilku punktów rozładunków na trasie. Towar jest dostarczany bezpośrednio do odbiorcy, co znacząco skraca czas przewozu. Ponadto, organizacja transportu i jego koordynacja zajmuje dużo mniej czasu.

- Transport całopojazdowy to również mniejsza szansa na uszkodzenia towaru podczas rozładunku. Ponadto przewoźnik zapewnia spersonalizowaną obsługę swojego klienta, co pozwala na indywidualne dostosowanie wymagań, ponieważ nie musi podczas jednego transportu obsługiwać kilku klientów.

- Co za tym idzie, transport FTL pozwala na większą elastyczność, w wyborze harmonogramu odbioru i dostawy towaru. Łatwiej jest również śledzić przesyłkę w czasie rzeczywistym, dzięki czemu klient może być spokojny o terminy oraz planować ewentualne zmiany.

Transport całopojazdowy, mimo iż jest przeznaczonych dla jednego klienta, nadal należy zaplanować odpowiednie rozmieszczenie towaru. Należy odpowiednio zabezpieczyć towar przed transportem nie tylko poprzez pasy czy folię bąbelkową, ale także właściwym rozłożeniem. W ten sposób przeciwdziała się przesuwaniu towaru na naczepie, przeciążeniu osi pojazdu oraz uszkodzeniu towaru. Przeciążenie osi może prowadzić do usterki pojazdu, w konsekwencji nawet wypadku oraz w razie kontroli drogowej wysokiej kary finansowej. Mimo wynajęcia całej przestrzeni ładunkowej warto dbać o optymalne rozmieszczenie towaru, bo dzięki temu można przetransportować jak największą ilość towaru podczas jednego kursu. Odpowiednio układając towar, ułatwiamy proces również rozładunku, co zmniejsza czas i wysiłek zaangażowany w ten proces. Smartload - profesjonalne planowanie załadunku, może pomoc w organizacji transportu. Aplikacja daje możliwość także sprawdzenia nacisku na osie pojazdu, aby zapobiegać ich przeciążeniu. Wejdź i sprawdź przez 14 dni za darmo! 

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Facebooku i Instagramie!

Wypróbuj Smartload >>