Idź do głównej treści

Wyzwania sezonu wakacyjnego w branży TSL

Wyzwania sezonu wakacyjnego w branży TSL

Każda branża ma swoją sezonowość. W transporcie drogowym jest to okres wakacji, ze względu na sezon urlopowy. Skutkiem tego jest spadek liczby dostępnych aut i kierowców na rynku. Jednak to nie jedyne wyzwanie logistyczne w okresie letnim.

Wyzwania sezonu wakacyjnego

Problemy logistyczne poza brakami kadrowymi związane są także z licznymi remontami dróg. Ze względu na korzystne warunki pogodowe, w wielu miejscach władze decydują się na renowację nawierzchni. Ma to ogromny wpływ na przepustowość dróg, na których tworzą się liczne zatory. Sytuację dodatkowo pogarsza wzmożony ruch na autostradach w pobliżu popularnych miejscowości turystycznych. Wiele krajów także wprowadza zakazy ruchu, zamykane są niektóre drogi, z uwagi na letnie imprezy, święta oraz remonty.

Braki kierowców są szczególnie odczuwalne w niektórych branżach produkcyjnych, które przeżywają szczyt sezonu. Są to firmy produkujące sprzęt RTV i AGD, artykuły budowlane (ze względu na sezon remontowy), artykuły szkole oraz firmy zajmujące się dystrybucją świeżych owoców i warzyw. Ponadto, kierowcy poza problemami na trasie muszą m.in. mierzyć się z wysoką temperaturą w kabinie, która w skrajnych przypadkach zagraża nawet ich zdrowiu. 

Wyżej wymienione utrudnienia stanowią również wyzwanie dla specjalistów ds. organizacji transportu, ponieważ muszą oni często poszukiwać doładunków. Transport ładunków LTL wymaga dodatkowego i sprawnego planowania załadunku oraz odpowiedniego rozmieszczenia towaru na naczepie. 

Jak radzić sobie z problemem sezonowości? 

W przypadku firmy produkcyjnej, będącej w stałej współpracy z przewoźnikiem warto wcześniej ustalić plan urlopowy kierowców, zaplanować zastępstwa. Co więcej, jeśli to możliwe wskazane jest zatrudnienie dodatkowych pracowników sezonowych. Pomocne w rozwiązaniu braków kadrowych okazują się często agencje pracy tymczasowej. Niektóre zakłady produkcyjne wspomagają się także giełdami transportowymi, co w tym przypadku również jest rozsądnym rozwiązaniem. Dzięki temu można łatwiej znaleźć wolny pojazd, który mógłby przetransportować towar do klienta.  

Kierowcy natomiast powinni pamiętać o sprawdzeniu przed trasą klimatyzacji, zadbanie o odpowiednią ilość wody pitnej w swojej kabinie. Jeśli istnieje taka możliwość lub klimatyzacja nie zdaje egzaminu, warto zaopatrzyć się w dodatkowy przenośny wentylator. Pojazd przed trasą zawsze należy sprawdzić, jednak latem szczególnie trzeba kontrolować ilość płynu chłodniczego. Warto zwrócić uwagę także na opony, które pod wpływem wysokich temperatur mogą ulec uszkodzeniu, co w konsekwencji podczas jazdy może zakończyć się wypadkiem. Dlatego spedytorzy w okresie letnim podczas planowania trasy oraz czasu dostawy powinni brać pod uwagę ewentualne dodatkowe utrudnienia na trasie. 

Pomocne w tym okresie mogą okazać się wszelkie zdobycze technologii. W transporcie wykorzystuje się system zarządzania zleceniami (TMS), za pomocą którego kierowca ma wszelkie niezbędne informacje na temat załadunku i rozładunku. Systemy te pomagają w komunikacji i nawigacji oraz planowaniu trasy. Dzięki temu łatwiej jest określić przewidywany czas dostawy, co w sezonie letnim jest szczególnie ważne z uwagi na wcześniej wspomniane problemy logistyczne.

 

Przeczytaj także: Jak uniknąć opóźnień w dostawie towaru