Rodzaje załadunków w transporcie drogowym - o czym warto pamiętać?
Sposób załadunku jest zależny od rodzaju transportowanego towaru. Na podstawie parametrów ładunku dobiera się odpowiedni pojazd, który będzie następnie w określony sposób ładowany. Wyróżniamy kilka możliwości załadunku: górą, bokiem lub tyłem.
Rodzaje załadunków
Załadunek bokiem - jest to ładowanie towaru wzdłuż jednego z boków pojazdu. Odpowiednio przystosowanymi autami do tego typu załadunku są tzn. firanki (kurtyna odsuwana w bok) lub plandeki (podnoszone do góry). Takie rozwiązanie umożliwia sprawny i bezpieczny załadunek bardzo szerokich towarów np. szalunków budowlanych. Towar często jest ładowany przy pomocy wózków widłowych, co również znacząco usprawnia pracę.
Załadunek górą - jest to ładowanie towarów górą auta. Najczęściej w ten sposób ładowane są towary sypkie lub bardzo ciężkie ładunki, umieszczane na pojeździe za pomocą dźwigu. Załadunek górą jest często jedynym możliwym sposobem na umieszczenie tego typu towaru na plandece.
Załadunek tyłem - jest to ładowanie towarów tyłem auta. Tego typu pojazdy zazwyczaj są wyposażone w windę, w przypadku jej braku załadunek wykonuje się przy pomocy wózka widłowego. Najczęściej w ten sposób ładuje się różnego rodzaju palety lub skrzynie.
Czasami towar może być również ładowany i rozładowywany ręcznie przez pracowników magazynu, w przypadku mniejszych ładunków. Taka technika jest stosowana, gdy nie ma odpowiedniego sprzętu lub ze względów bezpieczeństwa w zależności od rodzaju transportowanego towaru. Ręczny sposób ładowania może być wykorzystywany podczas przewozu niektórych mebli, artykułów spożywczych lub chemicznych. Podczas transportu niektórych towarów sposób ładowania nie musi mieć tak dużego znaczenia, można go załadować bokiem, jak i tyłem. Poszczególne pojazdy mogą również mieć kilka możliwości ładowania.
O czym warto pamiętać?
Proces związany z załadunkiem i rozładunkiem jest ustalany przed transportem, przez firmę transportową lub produkcyjną, opierając się na parametrach ładunków tj. waga, rozmiar, metoda pakowania oraz rodzaj towaru. Jeśli transport odbywa się za pośrednictwem spedytora, ten zawsze powinien upewnić się, jaki rodzaj załadunku jest wymagany, aby mógł dobrać odpowiednie auto. Prawidłowo zorganizowany załadunek pozwala na oszczędność czasu, zapewnia bezpieczeństwo ładunku, a towar dociera planowo do odbiorcy. Nieodpowiednio dobrany pojazd generuje dodatkowe koszty ze względu na konieczność organizacji innego auta, a ponadto powoduje opóźnienia w dostawie. Dlatego warto zadbać o profesjonalne planowanie załadunku, w czym może pomóc aplikacja Smartload. Dzięki niej szybko sprawdzisz, jakiej przestrzeni ładunkowej potrzebujesz oraz ile miejsca zajmie dany towar.
Przeczytaj także: Urządzenia umożliwiające załadunek i rozładunek towaru