Transport kabotażowy - na czym polega, zalety i wady
Transport kabotażowy to forma przewozu towarów, która odbywa się na obszarze jednego państwa z punktu A do punktu B, natomiast pojazd jest zarejestrowany w innym kraju. Obecnie termin ten używany jest głównie w kontekście transportu drogowego.
Na czym polega transport kabotażowy - wady i zalety tego rodzaju przewozu towaru.
Słowo kabotaż pochodzi od transportu morskiego i określano w ten sposób statki jednego państwa, które pływały i sprawowały usługi na terenie innego państwa. Obecnie kabotaż w żegludze stracił na znaczeniu, ponieważ znaczenie zyskali armatorzy, a nie państwa. Jednak określenie to zostało zapożyczone dla innych form transportu. W Unii Europejskiej przepisy umożliwiają swobodne świadczenie usług kabotażu na terenie państw członkowskich.
Takie rozwiązanie posiada kilka zalet, jednak należy mieć na uwadze pewne zagrożenia. Transport kabotażowy przyczynia się do lepszego wykorzystania pojazdu a w konsekwencji do redukcji tzw. pustych przebiegów. Takie rozwiązanie daje nie tylko korzyści ekonomiczne, jak i ekologiczne ze względu na krótkie trasy na terenie kraju. Wszystkie te czynniki pozytywnie wpływają również na konkurencyjność firmy. Jednocześnie, kabotaż jest traktowany jako konkurencja dla lokalnych przewoźników i wywołuje kontrowersje. Może on bowiem stanowić zagrożenie dla miejscowej gospodarki i przedsiębiorstw.
Przepisy Unii Europejskiej jednak regulują kabotaż, ponieważ powinien być zrealizowany maksymalnie do 7 dni od momentu rozładunku poprzedniego zlecenia. Zgodnie z prawem, nie może to być usługa świadczona przez dłuższy okres. Zgodnie z prawem, nie może to być usługa świadczona przez dłuższy okres. Aktualnie obowiązujące przepisy umożliwiają wykonanie przez przewoźnika trzy kabotaże. Po ostatnim zleceniu pojazd musi opuścić teren danego kraju. Natomiast, aby rozpocząć kolejne przewozy kabotażowe, pojazd musi odczekać minimum 4 dni od momentu przekroczenia granicy. Nieprzestrzeganie przepisów wiąże się z dotkliwymi karami tj. grzywna lub zawieszenie, a nawet odebranie licencji na wykonywanie przewozów międzynarodowych.
Warto więc dokładnie zapoznać się z regulacjami panującymi w poszczególnych krajach, bowiem mogą się one różnić pomiędzy państwami. Planując transport kabotażowy, warto również skorzystać z aplikacji Smartload, dzięki której można w łatwy i szybki sposób rozmieścić towar na naczepie dzięki wizualizacji 3D.
Poprzedni artykuł: Negocjacje i komunikacja w branży TSL: klucz do sukcesu
>> SMARTLOAD 14 dni za darmo >>