Idź do głównej treści

Problemy branży transportowej

Problemy branży transportowej

Wpływ globalnych kryzysów znacząco oddziałuje na gospodarkę, w tym sektor transportowy. Firmy produkcyjne również rejestrują zmniejszony popyt, ze względu na inflację, przez co próbują zmniejszać koszty, najczęściej oszczędzając na transporcie. Obecna sytuacja zmusza więc wiele firm do gruntownych zmian w zarządzaniu przedsiębiorstwem. 


Jakie problemy dotykają branży transportowej?


W ostatnich miesiącach wzrost cen paliw znacząco podnosi ceny usług świadczonych przez firmy transportowe. Wysokie ceny prowadzą również do mniejszych marż zysku, co w konsekwencji wpływa na zmniejszenie popytu na transport. Kryzys dotyka także branży produkcyjnej, poszukującej zmniejszenia kosztów utrzymania firmy. Często w takich przypadkach poszukuje się najtańszych ofert transportowych, które nie zawsze idą w parze z jakością i bezpieczeństwem towaru. Ponadto obsługa wschodnich kierunków jest aktualnie znacząco ograniczona. Taka sytuacja cenowa również wpływa negatywnie na branżę spedycyjną. Jednak nie tylko na terenie Europy obserwuje się spadek ilości zleceń transportowych. Dotyczy to także transportu morskiego, który również w ostatnim czasie przechodzi swego rodzaju kryzys. Globalizacja przynosi wiele pozytywów, jednak w przypadku kryzysów, one dotyczą również krajów oddalonych o wiele kilometrów od centrum problemu. Ponadto, w ostatnich latach obserwowaliśmy niedobór kierowców, co zostało w znacznym stopniu uregulowane. Aktualnie raczej mówi się o nieco zbyt dużej ilości pracowników w porównaniu z niewielką ilością nowych zleceń. Również regulacje prawne potrafią skomplikować kwestie transportowe. Unia Europejska wprowadziła nowe zalecenia o zmniejszeniu emisji spalin. Zmiany mogą mieć ogromny wypływ hamujący transport, ze względu na dość krótki czas na wymianę pojazdów spalinowych na elektryczne, które są bardzo kosztowne. Ponadto, z wielu stron płyną informacje podważające bezpieczeństwo aut elektrycznych ze względu na konieczność składowania akumulatorów oraz ich dosyć częstą wadliwość. Przyszłość branży transportowej na razie wydaje się niepewna i należy adaptować się do zmienności rynku.

Jak będzie wyglądać rozwój transportu?


Ostatnie problemy w transporcie zmuszają wiele firm do nieustannego rozwoju, przewidywania trendów i gotowości od zmienności cen. Mimo iż branża nigdy nie była bardzo stabilna, jednak aktualnie szczególnie należy zwrócić na to uwagę podczas zarządzania przedsiębiorstwem. Warto rozszerzać swoją działalność o dodatkowe usługi, aby pozostać elastycznym. Dostosowywanie się do zapotrzebowania rynku nie jest niczym nowym, warto uwzględnić wszystkie możliwości. Przykładowo firmy transportowe, posiadające w swojej flocie busy, często oferują także usługi przeprowadzkowe. Dzięki temu mimo chwilowego braku zleceń na transport ładunków nie muszą trwać w przestoju. Ponadto, niezmiennie należy na bieżąco sprawdzać aktualne przepisy prawne i rozporządzenia. Korzystnym rozwiązaniem może się także okazać połączenie sił i nawiązywanie współpracy z innymi firmami. Przedsiębiorstwo im jest większe, tym większe możliwości posiada. Warto poszukiwać nowoczesnych rozwiązań wykorzystując najnowsze zdobycze technologii, które pozwalają m.in. na monitorowanie i przewidywanie zapotrzebowania, optymalizacji załadunku oraz tras. W tym przypadku niezmiennie może pomóc aplikacja Smartload, która nie wymaga inwestowania dużych nakładów finansowych. Dodatkowo nowym użytkownikom przysługuje 14-dniowy okres próbny! Zachęcamy do rejestracji.

Przeczytaj także: Nowoczesne technologie w branży TSL