Zawód logistyk - kim jest i czym się zajmuje?
Kierunki transportowo - logistyczne wśród uczniów i studentów cieszą się w ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem. Mimo dużej popularności, zapotrzebowanie na specjalistów ds. logistyki stale rośnie w związku z rozwojem m.in. handlu internetowego.
Logistyk zajmuje się szeroko rozumianym zarządzaniem łańcuchem dostaw. Optymalizacja procesów logistycznych jest kluczowa w prawidłowym funkcjonowaniu współczesnej gospodarki. Dlatego też specjaliści ds. logistyki znajdują zatrudnienie w wielu sektorach. Najczęściej są to firmach transportowe, spedycyjne lub logistyczne. Jednak logistycy są równie potrzebni w przedsiębiorstwach produkcyjnych np. branży chemicznej czy spożywczej. Praca logistyka jest więc zróżnicowana, osoba zatrudniona często może liczyć na rozwój kariery oraz awanse wraz z rosnącym doświadczeniem. Od kandydatów na tym stanowisku wymaga się przede wszystkim odporności na stres, ze względu na konieczność częstego podejmowania decyzji pod presją czasu oraz dużej odpowiedzialności. Często jest również niezbędna znajomość języka angielskiego w stopniu przynajmniej komunikatywnym. Wszystkie wymagania są niemniej odpowiednio wynagradzane, logistycy często mogą liczyć na dobre wynagrodzenie oraz dodatkowe benefity pracownicze.
Jak zostać logistykiem i czym się zajmuje?
Osoby na tym stanowisku powinny mieć odpowiednie wykształcenie. Może to być dyplom ukończenia szkoły średniej lub zawodowej o profilu logistycznym z udokumentowanymi praktykami. Wielu pracodawców poszukuje również absolwentów uczelni wyższych, nie zawsze to jednak musi być kierunek związany z logistyką a pokrewne jak np. zarządzanie. Na rynku jest dostępnych także wiele kursów logistycznych, które również odpowiednio przygotują do pracy na tym stanowisku. Często dla pracodawcy najważniejsze jest wcześniej zdobyte doświadczenie oraz posiadane umiejętności. Warto jednak zadbać o odpowiednie wykształcenie kierunkowe, ponieważ to ułatwia zdobycie awansu i objęcie np. kierowniczego stanowiska.
W zależności od charakteru firmy oraz doświadczenia i branży, w jakiej pracuje logistyk, może mieć wiele różnych obowiązków m.in.:
- Zarządzanie zaopatrzeniem i stanami magazynowymi,
- Kontrolowanie i planowanie produkcji
- Zlecanie transportu towaru
- Współpraca z klientami, dostawcami, spedytorami
- Kontrolowanie łańcucha dostaw
- Sporządzanie raportów, tworzenie dokumentacji przewozowej
- Prognozowanie zapotrzebowania na dane dobra i usługi
- Analizowanie ofert handlowo-transportowych oraz negocjacje
- Kontrola i optymalizacja kosztów związanych z procesami logistycznymi
Zalety i wady pracy w logistyce
Czy logistyk to zawód przyszłości?
Szybko i nieustannie rozwijający się świat z pewnością zawsze będzie potrzebował optymalizacji procesów logistycznych. Prawdopodobnie z biegiem lat zawód logistyka będzie się zmieniać m.in. ze względu na rozwój sztucznej inteligencji. Jednak specjaliści nadal będą potrzebni do kontrolowania i optymalizacji pracy. Jeśli zastanawiasz się nad pracą w logistyce lub jesteś w trakcie nauki do tego zawodu, zachęcamy do skorzystania z naszego planera załadunku - Smartload. Narzędzie te jest na co dzień wykorzystywane w branży TSL, ponieważ znacząco usprawnia pracę. Znając takie rozwiązania, podnosisz swoją wartość w oczach przyszłego pracodawcy. Smartload dla szkół i uczelni, oferuje idywidualne pakiety w korzystnych, idywidualnie ustalanych cenach, aby pomóc uczniom zdobywać praktyczną wiedzę. Zachęcamy do kontaktu!