Idź do głównej treści

Nowoczesne technologie w transporcie i logistyce

Nowoczesne technologie w transporcie i logistyce

Nowoczesna logistyka stawia na narzędzia, które pozwalają na usprawnienie procesów wysyłkowych towaru oraz optymalizację transportu ładunków. Takimi rozwiązaniami są m.in. robotyzacja i automatyzacja magazynów oraz najnowsze systemy informatyczne. 

Nowoczesne rozwiązania w logistyce 

Często wykorzystywanym narzędziem usprawniającym pracę na magazynie są kolektory danych, które umożliwiają m.in. sprawne poruszanie się po magazynie dzięki nawigacji oraz sczytywanie kodów kreskowych towarów. Dzięki skanerom również proces przygotowania wysyłki do transportu staje się bardziej wydajny oraz eliminuje ryzyko pomyłki podczas kompletowania zamówienia. Ponadto dzięki przenośnym drukarkom etykiet można szybko oznaczyć magazynowane produkty, co ułatwia ich późniejsze odnalezienie i właściwą kompletację. Kolejnym rozwiązaniem cieszącym się wzrostem popularności są taśmociągi teleskopowe, dzięki którym możliwe jest szybkie i bezpieczne ułożenie towaru na palecie, a następnie umieszczenie ich na naczepie. Coraz częściej w wielkich korporacjach stosowane są w tym celu roboty, które potrafią nie tylko zapakować zamówienie, ale także prawidłowo umieścić ładunek na pojeździe. Pozwala to na zmniejszenie kosztów oraz czasu w całym procesie logistycznym. Wszechobecna cyfryzacja pozytywnie przyczynia się również do polepszenia obsługi klienta, dzięki narzędziom umożliwiającym śledzenie przesyłki, czy automatyczne odpisywanie na wiadomości. 

Nowoczesne rozwiązania w transporcie

W poszukiwaniu zmniejszania kosztów transportu warto zainwestować w nowoczesną flotę pojazdów nisko spalinowych lub elektrycznych, dzięki którym znacząco obniżyć opłaty a przy okazji zadbać o środowisko naturalne. W ostatnich latach wiele krajów Unii Europejskiej zobowiązało się do zmniejszania emisji spalin i docelowo zakazu wpuszczania samochód spalinowych do centrum większych miast. Tak więc inwestycja w nowoczesną flotę pojazdu może wydawać się zbyt kosztowna jednak będzie z biegiem lat nieunikniona. Kolejne rozwiązania we współczesnym przewozie towarów można odnaleźć w branży IT. Systemy informatyczne pozwalają na optymalizację procesów transportowych dzięki monitorowaniu etapu realizacji zlecenia przez kierowców oraz postępów np. podczas załadunku towaru. Istnieją również narzędzia umożliwiające planowanie trasy, zmniejszając tym samym czas dostawy ładunku. Niektóre platformy internetowe pomagają w znalezieniu doładunku, dzięki temu firmy transportowe mogą unikać pustych przebiegów. Planując załadunek, warto więc skorzystać z profesjonalnego oprogramowania. Aplikacje umożliwiają stworzenie wizualizacji i sprawdzenie, ile wolnej przestrzeni pozostało na naczepie lub jak optymalnie rozmieścić towar. Sprawdź aplikację Smartload, którą możesz testować za darmo i bez ograniczeń przez 14 dni. Okres próbny nie tworzy żadnych zobowiązań, a gdy będziesz zadowolony, w prosty sposób możesz dokonać płatności wybierając jeden z wielu dostępnych pakietów. 

Przeczytaj także: ITS - Inteligentny system transportowy