Idź do głównej treści

ITS - inteligentny system transportowy

ITS - inteligentny system transportowy

Inteligentny system transportowy (ITS - Intelligent Transport Systems) to narzędzie zwiększające przepustowość dróg oraz bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego. Jest to możliwe dzięki połączeniu m.in. systemów telekomunikacyjnych i informatycznych.

Czym jest ITS i jak działa?

Inteligentne systemy transportowe charakteryzują się zbieraniem informacji, przetwarzaniem ich, a następnie wyciąganie z nich odpowiednich wniosków. ITS jest również wykorzystywany w transporcie publicznym. Prostym przykładem tego rozwiązania jest informacja dla podróżnych o opóźnieniu autobusu lub aktualnych warunkach na drodze. Dla firm transportowych to nowoczesne rozwiązanie pozwalające m.in. unikać korków a tym samym opóźnień w dostawie towarów. ITS wykorzystuje się w różnych formach transportu, nie tylko drogowego, ale także kolejowego czy morskiego. Inteligentny system transportu wykorzystuje urządzenia tj. kamery do śledzenia ruchu na trasie, GPS czy urządzenia do monitorowania pogody. Dzięki takim rozwiązaniom można także sterować np. sygnalizacją świetlną w dużych miastach, w ten sposób sugerując kierowcom zmianę trasy i rozładowanie zatorów drogowych. 

Korzyści z wykorzystywania ITS

Dzięki inteligentnemu systemowi transportowemu możliwe jest zwiększenie przepustowość dróg, co za tym idzie zmniejszenie czasu podróży lub dostawy towaru a ponadto zwiększenie bezpieczeństwa na trasie. Zmniejszając ruch na drogach, zmniejsza się także zanieczyszczenie powietrza, co pozytywnie wpływa na środowisko naturalne. Zapewniając w ten sposób również większy komfort i bezpieczeństwo kierowców oraz pieszych. Ogromnym plusem ITS dla spedytorów jest m.in. zmniejszenie kosztów i optymalne zarządzanie taborem drogowym oraz możliwość planowania budżetu przeznaczonego na transport. Dlatego coraz więcej miast w Polsce, jak i Europie decyduje się na systemy zarządzania transportem, stając się w ten sposób tak zwanymi inteligentnymi miastami.

Przeczytaj także: Jak działa truck platooning oraz jakie korzyści niesie?