Jak działa truck platooning oraz jakie korzyści niesie?
Według raportów w ostatnich latach wciąż brakuje kierowców zawodowych w transporcie drogowym. Jednym z możliwych rozwiązań może okazać się truck platooning. Polega na połączeniu kilku samochodów ciężarowych, tak aby wszystkie były prowadzone zdalnie w kolumnie tylko przez jednego kierowcę.
Pomysł na zintegrowanie kilku pojazdów ze sobą pojawił się już wiele lat temu, jednak dopiero teraz dzięki szybkiemu rozwoju technologii projekt nabiera rozpędu. Aktualnie prowadzone są liczne badania oraz testy w wielu krajach na wszystkich kontynentach. Popularną firmą zajmującą się automatyzacją pojazdów jest m.in. Tesla. Dzięki temu platooning z roku na rok staje się coraz bardziej realnym rozwiązaniem do wykorzystania na co dzień w transporcie drogowym.
Jak działa platooning oraz jakie korzyści niesie?
Technologie, dzięki którym zintegrowane konwoje mogą działać to połączenie systemów łączności pomiędzy pojazdami, automatycznego sterowania, aby mogły poruszać się tą samą trasą oraz kontroli autonomii pojazdu, który określa jaki pojazd jest prowadzony przez kierowcę, a który automatycznie. Ponadto możliwe jest, utrzymanie stałej prędkości i odległości między pojazdami co dodatkowo wpływa na wzrost bezpieczeństwa na długich trasach. Platooning to rozwiązanie, którego celem jest również zmniejszenie opóźnień w dostawie towaru, dzięki większej przewidywalności na trasie. Dodatkowo mniejsze zużycie paliwa spowodowane ekonomiczną jazdą może znacząco zmniejszyć koszty frachtów drogowych. Łączy się to również ze zmniejszoną emisją zanieczyszczeń do atmosfery, co wpłynie na zahamowanie degradacji środowiska naturalnego. Jeśli platooning zostanie wprowadzony do powszechnego użytku, potrzebne będą również osoby monitorujące przebieg pracy pojazdów oraz sytuację na trasie, co zapewni miejsce pracy dla nowych osób. Jednak nie można zapominać, że autonomiczne pojazdy mogą nieść ze sobą również pewne zagrożenia. Istnieje ryzyko zaatakowania systemów i spowodowanie wypadku drogowego. Ponadto kierowcy mają mniejszą kontrolę nad całym konwojem oraz mogą pozostawać mniej skupieni na trasie, co w przypadku nagłego zagrożenia może również spowodować kolizję. Dlatego potrzebnych jest jeszcze wiele testów i regulacji, aby bezpiecznie wprowadzić zintegrowane pojazdy autonomiczne do codziennego obiegu, co może potrwać jeszcze jakiś czas.
Przeczytaj także: Cross-docking - jak działa, etapy, rodzaje, wady i zalety
WYPRÓBUJ SMARTLOAD PRZEZ 14 DNI ZA DARMO, BEZ ZOBOWIĄZAŃ!