Idź do głównej treści

Ekologiczne rozwiązania w logistyce

Ekologiczne rozwiązania w logistyce

Rosnąca świadomość ekologiczna wśród społeczeństwa w ostatnich latach doprowadziła do wielu pozytywnych zmian, które przejmowane są również przez przedsiębiorstwa. Wprowadzenie ekologicznych rozwiązań może być sporym wyzwaniem dla firm, jednak istnieje wiele sposób na zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko, które warto wprowadzić w życie. 

Wyzwania stojące przed przedsiębiorstwami 

Większość firm transportowych w dalszym ciągu korzysta wyłącznie z pojazdów spalinowych, które emitują ogromne ilości spalin. Ponadto nieustanny rozwój m.in. branży e-commerce spowodowany w ostatnich latach wzrostem popularności zakupów online, przyczynia się do zwiększenia ruchu drogowego. Przed firmami chcącymi wprowadzić ekologiczne rozwiązania, stoi także przeszkoda w postaci konieczności inwestowania w nowoczesne technologie. Zmiana floty na pojazdy elektryczne lub hybrydowe jest bardzo kosztowna. Czasami trudność może sprawiać konieczność ciągłego rywalizowania z innymi firmami, ponieważ obecnie ważna jest przede wszystkim szybkość realizacji zamówienia połączona z niską ceną towaru oraz wysyłki. Niestety te wymagania klientów często nie idą w parze z ekologią. 

Ekologiczne rozwiązania w logistyce

Jednym z największych zanieczyszczeń środowiska jest zanieczyszczenie powietrza spowodowane nadmierną emisją spalin do atmosfery. Chcąc zmniejszyć zużycie paliwa, warto zadbać o ograniczenie tzw. pustych przebiegów. Planując wcześniej odpowiednio załadunek, można optymalnie rozmieścić towar na naczepie. Dzięki temu cały ładunek można zabrać podczas jednego transportu, ograniczając w ten sposób emisję spalin. W przypadku firm transportowych odpowiednie planowanie trasy również jest istotne, ponieważ kierowca odbywa krótszą trasę i może odebrać lub dostarczyć kilka ładunków po drodze. Ponadto inwestując w nowoczesną flotę pojazdów, które m.in. posiadają silniki zużywające mniej paliwa, również zmniejszamy zanieczyszczenie powietrza. Niektóre firmy decydują się na zakup elektrycznych aut ciężarowych, które w ogólnie nie emitują spalin. Firmy produkcyjne również mogą sprawić, aby ich negatywny wpływ na środowisko się zmniejszył, dzięki m.in. prawidłowej segregacji odpadów. Dzięki temu wszelkie nieczystości trafiają do odpowiedniego miejsca, nie zanieczyszczając przy tym lokalnych gruntów czy wód. Ponadto prawidłowa segregacja pozwala na ponowne wykorzystanie niektórych odpadów w produkcji. Dbając o zmniejszenie ilości wypuszczanych śmieci, wiele sklepów internetowych decyduje się na zakup prasy do kartonów, dzięki temu zyskują darmowy sposób na wypełnienie przesyłek wysyłanych do klientów, jednocześnie pozbywając się opakowań po dostawach. Coraz więcej firm e-commerce decyduje się także na ekologiczne pakowanie swoich produktów, które są biodegradowalne lub łatwe w recyklingu. Warto postawić również na prawidłowe magazynowanie towarów, które zmniejsza ilość produktów uszkodzonych oraz odpowiednie planowanie zapasów, dzięki temu unikając zbędnych nadwyżek towarów. Planując transport, warto przemyśleć, jaką formę przewozu wybrać. Czasami bardziej ekologicznie jest zdecydować się na transport np. kolejowy lub morski w zależności od przewożonego towaru. Dlatego też organizując przewóz towarów, zawsze warto skorzystać z aplikacji Smartload ułatwiającej planowanie załadunku, dzięki której unikniemy pustych przebiegów, stając się w ten sposób bardziej ekologicznym przedsiębiorstwem.
 

Przeczytaj także: ITS - inteligentny system transportowy