Idź do głównej treści

Cross-docking - jak działa, etapy, rodzaje, wady i zalety.

Cross-docking - jak działa, etapy, rodzaje, wady i zalety.

Cross-docking inaczej zwany interdokowaniem to nowoczesny sposób na zarządzanie i dystrybucję towarów, dzięki któremu ogranicza się proces magazynowania do minimum. Dostawa towaru jest zaplanowana w taki sposób, aby zaraz po przejęciu od dystrybutora została wysłana dalej do klienta. Takie rozwiązanie pozwala m.in. na znaczne skrócenie czasu realizacji zamówienia.

Interdokowanie, czyli najprościej mówiąc, przeładowanie i rozdzielenie produktów znajdujących się na przestrzeni ładunkowej w centrum dystrybucji i przetransportowanie ich do docelowego odbiorcy. Proces charakteryzuje się tym, że firma handlowa zamawia od dystrybutora zazwyczaj duże ilości jednego rodzaju towaru, który po trafieniu na magazyn zostanie posortowany i wysyłany do klientów w mniejszych paczkach. W praktyce przedsiębiorstwo kupuje towar od dystrybutora, gdy napłynie zamówienie od klienta, dzięki temu unika się długoterminowego przechowywania towaru na swoim magazynie.

                                           
Rodzaje cross-dockingu

Proces składa się z kilku operacji: planowanie, przyjęcie towaru na magazynie, weryfikacja dostawy, przygotowanie towaru do dalszego transportu. Istnieje kilka rodzajów cross-dockingu, najprostszym jest przeładunek pełnych palet. W tym przypadku na magazyn trafiają towary jednego rodzaju, które są już ułożone na paletach. Następnie są przeładowywane na inny środek transportu i wysyłane bezpośrednio do klienta. Najczęściej wykorzystuje się ten rodzaj cross-dockingu, podczas transportu wielkogabarytowych towarów. Kolejnym rodzajem jednak rzadko wykorzystywanym jest wysyłka zamówienia, które zostało skompletowane przez dostawcę. Wymaga to bardzo dobrej znajomości asortymentu i potrzeb odbiorcy. Najpraktyczniejszym rodzajem cross-dockingu wydaje się model, w którym zamówienie jest kompletowane w punkcie przeładunkowym. Minusem jednak jest tutaj konieczność posiadania pewnej przestrzeni ładunkowej, gdzie można składować krótkoterminowo część towarów, które nie wyruszyły w drogę do odbiorcy.


Zalety i wady cross-dockingu

Efektywne wykorzystywanie przestrzeni magazynowej i redukcja kosztów ze względu na brak konieczności rozbudowanego magazynu, ponieważ z założenia towar ma być na nim tylko po to, aby go przygotować do dalszej wysyłki w mniejszych porcjach. Zmniejszone koszty wiążą się z brakiem konieczności wynajmowania magazynu. Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskuje się więcej czasu na dostawę zamówienia, w rezultacie szybciej trafia do klienta. Można w ten sposób sprostać oczekiwaniom współczesnych klientów. Wiąże się to także ze zmniejszeniem zatrudnienia w firmie. Zmniejszenie obsługi w procesach międzymagazynowych wiąże się także ze zmniejszeniem redukcji emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Wadami natomiast takiego modelu logistycznego są pewne niedogodności związane z początkowo kosztami, które trzeba zainwestować w odpowiednie przygotowanie miejsca przeładunkowego. Do sprawnego łańcucha dostaw należy zadbać również o zintegrowanie systemów na poszczególnych etapach oraz płynnego przepływu towarów.

 

Cross-docking jest jedną z wielu możliwości pośród modeli zarządzania łańcuchem dostaw. Warto jest zapoznać się ze wszystkimi sposobami na efektywne planowanie dystrybucji towarów. Aby dowiedzieć się więcej zachęcamy do zapoznania się z naszymi poprzednimi artykułami na temat logistyki e-commerce oraz na czym polega łańcuch dostaw. W przypadku przeładowania i rodzielania towaru, rownież może przydać się odpowiedni plan rozmieszczenia towaru. Z pomocą przychodzi aplikacja Smartload - już niedługo wprowadzimy także możliwość układania towaru na magazynie! Obserwuj nas, aby nie przegapić nowości i być na bieżąco. 

Przeczytaj także: Magazynowanie towarów