Spedytor - obowiązki, wymagania oraz wady i zalety pracy
Spedycja to szeroko rozumiana organizacja transportu różnego rodzaju towarów. Firmy spedycyjne w zależności od rodzaju działalności, czasami zajmują się również transportem ładunków. Istnieje kilka rodzajów spedycji, a co za tym idzie, inne są obowiązki spedytora w zależności od specjalizacji. Jednak niezależnie od rodzaju spedycji jest to bardzo wymagająca i odpowiedzialna praca, w której ważna jest dobra organizacja pracy, komunikatywność oraz umiejętność działania pod presją czasu.
Rodzaje spedycji
Spedycja morska - zajmuje się organizacją transportu przede wszystkim drogą morską. Najczęściej oddziały w Polsce spotykamy w większych miastach nadmorskich (np. Gdańsk lub Gdynia). Zazwyczaj spedycje morskie zarządzają procesem transportu różnego rodzaju towarów z Azji, skąd często importowane są do Europy.
Spedycja lotnicza - zarządza procesem transportu drogą lotniczą. W porównaniu do spedycji morskiej charakteryzuje się szybkością dostawy do miejsca docelowego, jednak jest często o jest wiele droższa i z tego tytułu najczęściej transportowanymi towarami tym sposobem są ładunki sezonowe lub farmaceutyczne.
Spedycja kolejowa - ładunki przewożone drogą kolejową to najczęściej towary o dużym tonażu np. ładunki sypkie takie jak węgiel. Wybór tego rodzaju spedycji często podejmowany jest, gdy towar ma do pokonania duże odległości w stosunkowo krótkim czasie, a ponadto musi być odpowiednio zabezpieczony podczas transportu.
Spedycja drogowa - niewątpliwie najpopularniejszy rodzaj spedycji, zajmuje się organizowaniem transportu drogą lądową przy użyciu pojazdów (np. busy lub auta ciężarowe). Jest także często łącznikiem pomiędzy innymi rodzajami transportu. Sprawdzą się podczas przewozu na krótkich, jak i długich trasach różnego rodzaju towaru.
Istnieją również spedycje specjalizujące się w transporcie multimodalnym, gdzie łączy się kilka rodzajów transportu. Czasami jeden spedytor zajmuje się transportem łączonym lub we współpracy z innymi pracownikami, jednak zależy to od kwalifikacji danego spedytora.
Obowiązki spedytora
Zakres obowiązków spedytora jest naprawdę szeroki i może różnić się w zależności od charakteru danej firmy. To głównych obowiązków spedytora zazwyczaj należy:
- Profesjonalne doradztwo na rzecz klienta w sprawie transportu ładunków
- Wycena transportu towarów i negocjacje cen zarówno z przewoźnikami, jak i klientami
- Dobór odpowiedniej przestrzeni ładunkowej do przetransportowania towaru zleceniobiorcy. Co za tym idzie, przeliczenie m.in. metrów ładownych danego towaru, który trzeba przetransportować
- Wyznaczenie lub znalezienie przewoźnika, który wykona zlecenie (odbierze towar i dostarczy go w wyznaczonych miejscach)
- Opieka nad całym procesem spedycyjnym: przyjęcie zlecenia, koordynacja transportu, kontrola dokumentów pod względem ich prawidłowości i rozliczeń
- Pośrednictwo w przebiegu informacji pomiędzy wszystkimi osobami zaangażowanymi w dane zlecenie
- W przypadku ewentualnych problemów na trasie - rozwiązywanie ich, aby cały proces zlecenia zakończył się pomyślnie
- W niektórych firmach także samodzielne pozyskiwanie nowych klientów
Zalety i wady pracy spedytora
Spedytor powinien więc wykazywać się bardzo dobrą organizacją własnej pracy, szeroką wiedzą na temat branży TSL (transport, spedycja, logistyka) oraz umiejętnością szybkiego podejmowania decyzji w stresowych sytuacjach. Dobry spedytor powinien również mieć wysoko rozwinięte umiejętności komunikacji oraz negocjacji. Ponadto wymagana jest skrupulatność, ponieważ często nawet mały błąd może skutkować poważnymi konsekwencjami. Zaletą pracy spedytora jest fakt, iż musi on wykazywać się bardzo dużą samodzielnością oraz odnajdywać się w ciągle zmieniających się sytuacjach. To dla niektórych osób może oczywiście stanowić wadę tego zawodu, ponieważ spedytorzy muszą być niewątpliwie odporni na stres. Często wymagana jest również znajomość języków obcych w minimum komunikatywnym stopniu. Szczególnie dotyczy to spedytorów międzynarodowych, którzy są w ciągłym kontakcie z zagranicznymi przewoźnikami, jaki i klientami. Ponadto spedytorzy mają możliwość podróży służbowych w celu pozyskania lub podtrzymania relacji z klientami. Specyfika pracy spedytora pozwala na pracę z dowolnego miejsca, wystarczy jedynie stałe połączenie z internetem, laptop oraz telefon. Niestety wiąże się to również brakiem realnego wpływu na niektóre sytuacje, które mogą niespodziewanie wydarzyć się podczas transportu takie jak wypadek, brak odpowiedniego zabezpieczenia towaru pomimo wytycznych oraz niemożność załadowania towaru ze względu na brak miejsca w wybranej przestrzeni ładunkowej. Jednak te trudy oraz wymagania często są w wynagrodzone w postaci wysokich zarobków, oraz poczuciem spełniania po wykonanym zleceniu. Ponadto w tym zawodzie nie można narzekać na monotonność oraz brak rozwoju umiejętności, czy kontaktu z innymi ludźmi.
Spedytorzy są więc obciążeni wieloma obowiązkami. W codziennej pracy może pomóc aplikacja Smartload, dzięki której w prosty sposób sprawdzić, ile metrów ładownych zajmie dany towar oraz jak optymalnie rozmieścić go na wybranej przestrzeni ładunkowej. Gotowy projekt można przesłać do osoby odpowiedzialnej za załadunek, aby uniknąć niepotrzebnych stresów związanych z organizacją transportu.
Spedytorów mogą zainteresować nasze pozostałe artykuły:
➡️ Wymiary i rodzaje palet transportowych
➡️ Rodzaje pojazdów transportowych
➡️ Rodzaje statków transportowych