Idź do głównej treści

Transport drogowy w okresie zimowym - jak się przygotować?

Transport drogowy w okresie zimowym - jak się przygotować?

Transport drogowy w okresie zimowym w krajach Unii Europejskiej: Przepisy ruchu drogowego i bezpieczeństwo na drogach 

Zbliża się okres zimowy związany z trudnymi warunkami atmosferycznymi, który stanowi wyzwanie dla branży logistycznej. Wiele krajów boryka się w tym czasie z niskimi temperaturami oraz obfitymi opadami śniegu. Dlatego, aby zapewnić bezpieczeństwo, niektóre państwa wprowadzają w tym czasie odpowiednie przepisy ruchu drogowego. Warto więc wiedzieć, jak przygotować się na zimę w transporcie drogowym. 

Przygotowanie pojazdów i przepisy zimowe

W krajach Unii Europejskiej obowiązują przepisy, które określają odpowiednie przygotowanie pojazdów do warunków zimowych. Wytyczne dotyczą m.in. zmiany opon na zimowe, możliwości zakładania łańcuchów lub kolców na koła, aby poprawić przyczepność pojazdu na oblodzonej powierzchni. W Polsce nie ma przepisu, który nakazuje zmianę opon na zimowe, jednak jest to zalecane ze względów bezpieczeństwa. Natomiast zakładanie kolców na opony jest zabronione, jedynie w wyznaczonych miejscach można korzystać z łańcuchów. Ponadto jazda z łańcuchami jest dozwolona tylko po oblodzonej i ośnieżonej nawierzchni. Warto również zaopatrzyć się w szczotki, skrobaczki i środki chemiczne ułatwiające usuwanie szronu z auta, aby poprawić widoczność w trakcie jazdy. Należy pamiętać również o ściągnięciu śniegu z dachu pojazdu. Aktualnie w Polskim kodeksie drogowym, za jazdę nieodśnieżonym samochodem grozi mandat w wysokości aż do 3 tys. złotych. Podczas jazdy śnieg z nieodśnieżonego dachu będzie spadać na inne auta znajdujące się z tyłu i stwarzać poważne zagrożenie na drodze. Warto pamiętać o tym, że w zależniości od państwa, przepisy drogowe w okresie zimowy, różnią się od siebie. W krajach skandynawskich przykładowo obowiązuje nakaz zmiany opon na zimowe w określonym czasie. Ponadto, w Norwegii pojazdy powyżej 3,5 t muszą być wyposażone w opony zimowe oraz łańcuchy. Zazwyczaj jest to okres od listopada do marca na południu lub od października do kwietnia na północy. Kierowcy niezależnie od kraju, zimą są zobowiązani do zachowania szczególnej ostrożności na skrzyżowaniach, zakrętach i innych miejscach, gdzie warunki atmosferyczne mogą wpływać na bezpieczeństwo na drodze. Tym czasie informacje o warunkach atmosferycznych i ostrzeżenia meteorologiczne są regularnie udostępniane kierowcom, aby umożliwić im odpowiednie przygotowanie do podróży. Przed dalszą trasą zawsze należy się upewnić, jakie przepisy obowiązują w danym państwie. Poniżej zostały opisane wybrane kraje i przepisy ruchu drogowego w nich panujące podczas zimy.

 

 

Przygotowanie ładunku przed transportem drogowym w zimę

Jeśli to możliwe, w okresie zimowym należy dobrać odpowiednie opakowanie naszego ładunku, które będzie chronić produkt przed wilgocią, śniegiem oraz lodem. Szczególnie przydatne będą w tym czasie wodoszczelne i izolujące materiały. Ponadto, zimą najczęściej podczas transportu trzeba używać izolacji termicznej, aby towar nie zamarzł. Niektóre kontenery oraz pojazdy posiadają specjalne systemy monitorujące temperaturę właśnie na takie przypadki. Należy więc mieć to na uwadze podczas planowania transportu. Niezależnie od warunków atmosferycznych, warto korzystać z mat antypoślizgowych, jednak w okresie zimowym szczególnie mogą okazać się przydatne. Dzięki nim towar nie przemieszcza się podczas transportu na naczepie. Zimą istnieje większe prawodpodobnieństwo wpadnięcia w poślig podczas jazdy, a w konsekwecji uszkodzenia towaru. Ponadto, niezmiennie ważnym aspektem jest optymalne ułożenie towaru na naczepie. Dzięki temu zyskujemy więcej miejsca i możemy przetransportować więcej towaru. Dodatkowo odpowiednie planowanie załadunku podnosi bezpieczeństwo ładunku podczas transportu. Niektóre niestandardowe przesyłki stanowią logistyczne wyzwanie podczas układana na naczepie. Jednak istnieją narzędzia, które mogą w tym pomóc. Smartload pozwala na stworzenie wizualizacji, która ułatwia planowanie załadunku. Wypróbuj przez 14 dni za darmo, bez zobowiązań i ukrytych opłat!

 

Poprzedni artykuł: Transport kabotażowy - na czym polega, wady i zalety