Idź do głównej treści

Model SaaS vs On premise

Model SaaS vs On premise

Model On premise (na miejscu) to oprogramowanie lokalne, instalowane bezpośrednio na serwerach wewnętrznych klienta. Przeciwieństwem jest model SaaS “Software as a Service” (Oprogramowanie jako Usługa), który udostępniany klientom jest za pomocą internetu. Wybór między modelami zależy od indywidualnych potrzeb danej firmy. 

Aktualnie wiele przedsiębiorstw decyduje się na model SaaS, ze względu na szybkość i wygodę w wykorzystaniu aplikacji. Wymaga mniejszych nakładów finansowych w porównaniu z modelem on premise oraz elastyczność w korzystaniu z oprogramowania. Jednak tradycyjny sposób dostarczania oprogramowania nadal jest wybierany, ze względu na pełną kontrolę i bezpieczeństwo danych. 

Model SaaS

Model SaaS zapewnia dużą elastyczność, dzięki dostosowywaniu liczby użytkowników do bieżących potrzeb firmy. Charakteryzuje się szybkością wdrożenia, ponieważ nie wymaga instalacji na lokalnym serwerze. Wystarczy jedynie dostęp do internetu, dzięki czemu nie trzeba przygotowywać infrastruktury pod aplikację. Nie wymaga więc obsługi technicznej ze strony klienta. Z aplikacji dzięki temu można korzystać z dowolnego urządzenia, niezależnie od lokalizacji. Kolejnym aspektem jest opłata za usługę w postaci abonamentu, który można dostosować do aktualnego budżetu i potrzeb firmy. Zazwyczaj do wyboru jest kilka opcji płatności odnawialnej jak miesiąc, pół roku, rok. W tym modelu to firma dostarczająca oprogramowanie jest odpowiedzialna za aktualizację, więc automatycznie otrzymują dostęp do nowości oraz poprawek. Opieka firmy dostarczającej oprogramowanie może też pozostawić użytkownikom pozostać konkurencyjnymi na rynku, dzięki dostępowi do nowoczesnych technologii. Model Saas najczęściej wybierany jest przez małe i średnie przedsiębiorstwa, które chcą uniknąć dużych jednorazowych kosztów, których wymaga model on premise. Wszelkie startupy, czy firmy z ograniczonym dostępem do specjalistów IT, również mogą się zainteresować taką wersją oprogramowania. Dzięki mobilnemu dostępowi do usług, z modelu SaaS korzystają także zespoły działające zdalnie, z dowolnego urządzenia. Takie rozwiązanie może okazać się korzystne dla dużych firm, które potrzebują natychmiastowego dostępu do nowych funkcji i aktualizacji. 

Model On premise 

Lokalne wdrożenie aplikacji posiada również wiele zalet, m.in. daje pełną kontrolę nad danymi i infrastrukturą. Firmy, które operują poufnymi informacjami, często decydują się na model on premise, właśnie ze względu na bezpieczeństwo danych. Dostęp do wrażliwych informacji mają tylko pracownicy danej firmy, co znacząco minimalizuje ryzyko zagrożenia związanego z atakami cybernetycznymi. Korzystają z własnych serwerów, nie trzeba się martwić o ewentualne problemy techniczne w ogólnodostępnej wersji oprogramowania. Aplikacje, które zostały zaimplementowane wewnątrz infrastruktury firmy, mogą być obsługiwane bez dostępu do internetu. Może być to szczególnie istotne dla przedsiębiorstw, które znajdują się trudno dostępnych lokalizacjach, gdzie dostęp do internetu jest ograniczony. Model lokalny umożliwia dostosowanie aplikacji do specyficznych potrzeb klienta, co znacząco przyczynia się do zwiększenia efektywności. Ponadto, klient ma możliwość wyboru wersji oprogramowania, z którego będzie korzystać, ponieważ aktualizacje nie są automatycznie wdrażane. W dłuższej perspektywie, mimo konieczności inwestycji czasu i pieniędzy do wdrożenia aplikacji on premise, firma może zaoszczędzić na opłatach abonamentowych. Jeśli podsumuje się wieloletnie koszty wydawane na odnawialną subskrypcję, okaże się, że jednorazowa opłata była korzystniejsza cenowo. Przeszkodą jednak mogą okazać się niewystarczające zasoby sprzętowe klienta, przed wprowadzeniem oprogramowania w modelu on premise. 

Ostateczny wybór oczywiście zależy od indywidualnych potrzeb, wymagań oraz możliwości danej firmy. Zazwyczaj przedsiębiorstwa z sektorów opieki zdrowotnej, finansowych oraz państwowych decydują się na model lokalny ze względu na bezpieczeństwo i pełną kontrolę nad wrażliwymi danymi. W przypadku aplikacji Smartload zdecydowana większość użytkowników korzysta z modelu SaaS, wykupując cyklicznie abonament. Jednak jeśli jesteś zainteresowany lokalnym wdrożeniem aplikacji w swojej firmie lub interesują Cię dodatkowe funkcje, skontaktuj się z nami! 

 

Przeczytaj także: Wpływ sztucznej inteligencji na branżę TSL