Organizacja transportu morskiego
Transport morski w imporcie międzynarodowym jest niezwykle istotny. Pozwala na ekonomiczne i bezpieczne przetransportowanie różnego rodzaju towarów w ogromnych ilościach. Organizacją transportu morskiego zajmują się spedytorzy morscy.
Zarządzanie transportem morskim jest złożonym procesem składającym się na planowanie, negocjacje, kontrolę towaru począwszy od załadunku w porcie, aż do miejsca docelowego. Proces transportu można podzielić na kilka etapów, przy okazji opisując poszczególne obowiązki spedytora morskiego.
Organizacja transportu morskiego
1. Pierwszym krokiem spedytora morskiego po otrzymaniu zlecenia od klienta będzie wybór odpowiedniego rodzaju transportu. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów statków transportowych oraz kontenerów morskich, które przystosowane są do różnego rodzaju ładunków. Są to m.in. towary drobnicowe czy sypkie, które wymagają odmiennego przechowywania podczas transportu.
2. Następnie porównuje się oferty różnych armatorów, sprawdza trasy oraz terminy przewozu, które spełniają oczekiwania klienta. Na tym etapie powstaje wstępna wycena transportu. Ostateczny koszt może jednak się różnić od wyceny, ponieważ często porty naliczają kary finansowe za zbyt długie oczekiwanie towaru na terminalu kontenerowym. Kolejnym czynnikiem wpływającym na cenę, są cła nakładane przez urząd celny. Jednak doświadczony spedytor bierze te czynniki pod uwagę, dlatego uwzględnia je przy wycenie.
3. Ważnym aspektem podczas organizacji transportu drogą morską jest dbałość o szczegółową dokumentację. Należą do niej listy przewozowe, faktury, certyfikaty oraz ubezpieczenia, w przypadku ich braku często powstają opóźnienia w dostawie. Za ubezpieczenie towaru zazwyczaj jest odpowiedzialny spedytor.
4. Organizacja transportu morskiego wiąże się także z monitorowaniem załadunku oraz rozładunku towaru w porcie. Osoba odpowiedzialna za organizację transportu powinna upewnić się, że procesy te przebiegają sprawnie i bezpiecznie.
5. Jeśli załadunek został wykonany prawidłowo i ładunek ruszył w drogę, spedytor powinien monitorować trasę statku. Aktualnie do śledzenia przesyłek morskich wykorzystuje się zaawansowane systemy, komunikatory i raporty, które są nieustannie aktualizowane. Dzięki temu na bieżąco można informować klienta o postępach przewozu, jeśli zachodzi taka potrzeba.
6. Organizator transportu musi być przygotowany na wszelkie problemy, które mogą się pojawić na trasie. Transport morski zazwyczaj przebiega w spokojniejszy sposób niż drogowy, jednak należy zachować czujność i reagować sprawnie na powstałe utrudnienia.
7. Ponadto, często konieczne jest zorganizowanie dostawy z portu do punktu docelowego drogą lądową. W takich sytuacjach w zależności od rodzaju towaru wykorzystuje się transport drogowy lub kolejowy. Drobnicowe przesyłki zazwyczaj są dalej transportowane tirami, natomiast ładunki sypkie są przeładowywane na pociągi towarowe.
Organizacja transportu drogą morską jest wymagająca, ponieważ spedytor morski musi wykazać się dużą wiedzą oraz doświadczeniem. Prawo międzynarodowe i handel morski jest dosyć skomplikowanym procesem, dlatego klienci chętnie oddają go w ręce doświadczonych firm spedycyjnych, aby uniknąć ewentualnych problemów podczas transportu. Jeśli zastanawiasz się, jaki kontener morski pomieści Twój towar, skorzystaj ze Smartload i zaplanuj załadunek w kilka minut!
Sprawdź, jaki kontener moski wybrać >>