Idź do głównej treści

Autonomiczne pociągi: jak usprawnią transport kolejowy towarów?

Autonomiczne pociągi: jak usprawnią transport kolejowy towarów?

Transport kolejowy towarów jest bardzo efektowną formą masowego przewozu. Dlatego kolej również nie pozostaje w tyle z nowoczesnymi technologiami. Od kilku lat trwają prace nad autonomicznymi pociągami.

Tradycyjne pociągi mają pewne ograniczenia np. konieczność obsługi przez maszynistę, co może prowadzić do błędów ludzkich oraz opóźnień. Tak więc bezpieczeństwo i terminowość dostawy zależy w dużej mierze od personelu, a doświadczonych maszynistów z roku na rok jest coraz mniej. Naprzeciw tym wyzwaniom wychodzą systemy autonomiczne wykorzystujące nowoczesnych technologii, takich jak sztuczna inteligencja, czujniki oraz algorytmy, pozwalające na bezzałogową jazdę.

Przyszłość autonomicznych pociągów w transporcie towarów

Niemcy od października 2021 roku testują pociągi bezzałogowe w Hamburgu na odcinku 23 km. Natomiast w Kopenhadze pierwsze testy autonomicznych pociągów zaplanowano na 2028 rok. Intensywne prace nad nowoczesnymi rozwiązaniami w kolei trwają. Jednak jak podkreślają eksperci, wprowadzenie autonomicznych pociągów nie oznacza, że personel nie będzie już potrzebny. Maszyniści nadal będą znajdować zatrudnienie w przyszłości, jednak ich rola się zmieni. Personel będzie zdalnie kontrolować systemy pokładowe, monitorować trasę i reagować w sytuacjach awaryjnych. Automatyzacja pozwala na zwiększenie ilości kursów, co wpłynie pozytywnie na przepustowość pociągów. Docelowo autonomiczne pociągi pozwalają na osiąganie większych prędkości, co znacząco skróci czas dostawy towaru. Dodatkowo brak kabiny maszynisty pozwoli na powiększenie przestrzeni ładunkowej czy pasażerskiej. Wspominając o autonomicznych pociągach, należy także wspomnieć o minimalnej emisji Co2 do atmosfery. Oczywiście, nawet tradycyjne pociągi są jednym z najekologiczniejszych form transportu towarowego. Dzięki Big Data, które zbierają i przetwarzają ogromne ilości danych, autonomiczne pojazdy mogą zoptymalizować trasę samodzielnie na podstawie aktualnych wiadomości. Jednak warto mieć na uwadze, że autonomiczne pociągi są jeszcze w fazach testowych. Prawdopodobnie minie jeszcze wiele lat, zanim całkowicie zastąpią tradycyjne pociągi. Należy pamiętać również o konieczności inwestowania przez kraje w nowoczesną infrastrukturę kolejową, umożliwiającą poruszanie się po szynach. Jednak finansowe zaangażowanie w nowoczesne technologie jest opłacalne. Autonomiczne pociągi mogą nieść ze sobą wiele korzyści poza wyżej wymienionymi. Niewątpliwie są to ekonomiczne, jak i logistyczne benefity. Ważnym atutem jest zmniejszenie kosztów zatrudnienia pracowników, ponieważ przy autonomicznych pociągach zapotrzebowanie na załogę jest dużo mniejsze. Jednak osoba bowiem będzie mogła w przyszłości kontrolować kilka relacji.

Przewóz towarów drobnicowych transportem kolejowym

Transport kolejowy jest wykorzystywany m.in. do przewozu towarów drobnicowych i stanowi sporą część światowego eksportu. Najczęściej przewożonymi produktami o niewielkich rozmiarach są towary elektroniczne i użytku domowego, transportowane w kontenerach. Kolej jest więc alternatywą dla frachtu morskiego ze względu konkurencyjną na cenę oraz czas dostawy. Organizacja takiego transportu pociągami autonomicznymi będzie polegała tak, jak w przypadku na planowania tradycyjnego transportu na optymalizacji miejsca. Jeśli więc zastanawiasz się, jak ułożyć towar na palecie lub ile palet zmieści się w kontenerze, czy naczepie — skorzystaj ze Smartload!

 

Przeczytaj także: Transport kolejowy towarów - wady i zalety