Idź do głównej treści

Wymiary i rodzaje palet

Wymiary i rodzaje palet

Palety to jeden z najważniejszych elementów wykorzystywany w transporcie różnego rodzaju towarów. Niezależnie od rodzaju, są zaprojektowane w taki sposób, aby ich transport był możliwy za pomocą wózków widłowych. Mimo to palety różnią się między sobą wymiarami oraz materiałem, z którego są wykonane. 

PALETY EURO - DREWNIANE 

Są zazwyczaj produkowane z iglastego drewna (świerku i sosny) lub drewna liściastego (brzoza). Ponadto, jeśli palety muszą spełniać normy sanitarne, stosuje się środki chemiczne, aby wyeliminować możliwość zalęgnięcia się w nich szkodników. Obecnie w Europie najpopularniejszą paletą jest paleta EURO, której produkcja rozpoczęła się już w 1950 roku. Ich wymiary to obecnie 120 x 80 cm, są również oznaczone skrótem “EUR” stąd też pochodzi ich nazwa. Poniżej przedstawiamy tabelę z najpopularniejszymi wymiarami palet drewnianych:

Nazwa Wymiary
Paleta Euro 120 x 80 x 10 cm
Paleta przemysłowa (ISO) 120 x 100 x 100 cm
Pojemnik IBC

120 x 100 x 118 cm

Powiększona paleta Euro 120 x 120 x 100 cm
Gitter Box 120 x 80 x 90 cm
1/2 palety Euro 80 x 60 x 10 cm

 

PALETY PLASTIKOWE

Istnieją również inne rodzaje palet, ze względu na materiał, z którego są wykonane. Przykładem takich palet są m.in. palety plastikowe, które wykorzystywane są najczęściej w branży spożywczej, ponieważ łatwiej dbać o ich sterylność niż w przypadku palet drewnianych. Ponadto są lżejsze, ale jednocześnie mniej odporne na uszkodzenia niż europalety. 

PALETY METALOWE

Ostatnim przykładem są palety wykonane z metalu. Są to najbardziej odporne na uszkodzenia palety. Również łatwo utrzymać w czystości tak jak plastikowe palety. Jednak i wadą jest ich waga, przez co bardzo rzadko są wykorzystywane w transporcie. Najczęściej wykorzystuje się je w przemyśle ciężkim, hutniczym, czy motoryzacyjnym.

Wszystkie palety opisane w tabeli znajdziesz w Smartload. Wejdź i sprawdź, ile palet zmieści się na wybranej przez Ciebie przestrzeni. 

Przeczytaj także: Rodzaje pojazdów transportowych