Transport paneli fotowoltaicznych
Panele fotowoltaiczne są wykonane z kruchych tworzyw, które łatwo ulegają uszkodzeniom. Mikropęknięcia lub zarysowania mogą w późniejszym czasie skutkować mniejszą wydajnością urządzenia. Dlatego istotnym aspektem podczas planowania transportu paneli, jest ich odpowiednie zabezpieczenie.
Co to jest fotowoltaika?
Fotowoltaika to proces pozyskiwania i przetwarzania światła na energię elektryczną (prąd) dzięki panelom fotowoltaicznym. Pozyskany prąd stały trafia do tzw. falownika, gdzie podlega zamianie na prąd zmienny. Ze względu na bardzo efektywną pracę paneli, nadwyżki energii są odprowadzane i gromadzone w specjalnych magazynach lub przesyłane do sieci. Fotowoltaika to korzystna alternatywa dla innych źródeł energii wytworzonej w elektrowni wodnej czy wiatrowej ze względu na swoją przystępność dla każdego, nawet prywatnego podmiotu. Wymogiem w jest posiadanie odpowiednio nasłonecznionego miejsca, w którym można zamontować ogniwa. Istnieje wiele kryteriów i wytycznych dotyczących montażu w zależności od lokalizacji (dach lub grunt). Jeśli panel ma zostać zamontowany na dachu, pod uwagę bierze się kąt nachylenia oraz jego wielkość. Niektóre firmy lub osoby prywatne decydują się także na montaż ogniw na gruncie, co nie wpływa na zmniejszenie efektywności pracy panelu. Przyjmuje się, że inwestycja zwraca się w ciągu około 10 lat od instalacji.
Panele fotowoltaiczne zamontowane na dachu Panele fotowoltaiczne zamontowane na gruncie
Transport paneli fotowoltaicznych
W przypadku transportu fotowoltaiki podstawowym zabezpieczeniem jest odpowiednie opakowanie. Podczas załadunku ogniwa są ustawiane dłuższym bokiem lub horyzontalnie na naczepie. Dzięki temu zmniejsza się nacisk na moduł, a tym samym zmniejsza się ryzyko pęknięcia. Co więcej, pomiędzy ogniwami umieszczane są specjalne separatory, zapewniające bezpieczeństwo podczas przewozu. Niektóre firmy transportowe zabezpieczają także zakończenia paneli lub pakują każdy panel w osobne opakowanie, często na koniec dodatkowo owijając je folią. Tak zabezpieczone panele fotowoltaiczne umieszcza się na palecie, na której mieści się średnio ok. 27 sztuk. Zdecydowanie odradza się przewożenie ogniw poziomo, ponieważ istnieje spora szansa uszkodzenia panelu. Ponadto byłaby to nieoptymalna metoda załadunku, ponieważ panele nie są ładunkami piętrowalnymi. Firmy produkcyjne zalecają również chronienie paleni przed słońcem do momentu montażu.
Zastanawiasz się, jak optymalnie rozmieścić swój ładunek na naczepie? Skorzystaj ze Smarload, przez 14 dni za darmo, bez zobowiązań!
Przeczytaj także: Ekologiczne rozwiązania w logistyce