Idź do głównej treści

Transport intermodalny, multimodalny, kombinowany ich wady i zalety

Transport intermodalny, multimodalny, kombinowany ich wady i zalety

Łączenie kilku sposobów transportu podczas przewozu towarów staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem. Transport łączony pozwala na zmniejszenie kosztów paliwa oraz skrócenie czasu dostawy. Wyróżniamy kilka rodzajów transportów łączonych tj. intermodalny, multimodalny i kombinowany.

Transport intermodalny

Podczas tego rodzaju transportu wykorzystuje się dwa lub więcej środki transportu, ale jedną i tę samą przestrzeń ładunkową podczas całej podróży np. kontener. Dzięki połączeniu transportu drogowego z morskim lub kolejowym transportowane ładunki docierają bezpieczniej w wyznaczone miejsce. Niewątpliwymi zaletami tego rozwiązania jest również mniejsza emisja dwutlenku węgla w porównaniu z samym transportem drogowym. Co za tym idzie, wybierając transport intermodalny, można także zaoszczędzić na paliwie. Jednak wadą może być konieczność dostosowania się do rozkładów transportów kolejowych i morskich. W niektórych przypadkach może to wydłużyć czas dostawy towaru.

Transport multimodalny

W przypadku transportu multimodalnego transport podzielony jest także na co najmniej dwie gałęzie transportu, natomiast przestrzeń ładunkowa może się zmieniać podczas trasy. Zaletami tego rozwiązania jest atrakcyjna cena oraz szybkość przewozu towarów, które mają do przebycia spore odległości. Transport multimodalny cechuje się również łatwością rozliczeń, ponieważ klient otrzymuje całościową opłatę za transport. Natomiast wadą może być wyższe ryzyko uszkodzenia towarów ze względu na kilka punktów przeładunkowych (zmianę przestrzeni ładunkowej) niż w przypadku transportu intermodalnego. Dlatego nie jest to odpowiednie rozwiązanie dla transportu towarów specyficznych np. zwierząt. 

Transport kombinowany 

Europejski transport intermodalny nazywany jest transportem kombinowanym. Podczas przewozu towarów wykorzystuje się drogę kolejową, żeglugę śródlądową lub morską przybrzeżną. Końcowym etapem przewozu towaru jest transport drogowy. Na żadnym etapie transportu kombinowanego ładunek nie wymaga przeładunku. Wyróżniamy dwa rodzaje transportu kombinowanego ze względu na obecność lub brak kierowcy podczas transportu. Pierwszym z nich jest transport towarzyszący, którego przykładem może być sytuacja, w której konieczny jest transport pojazdu drogowego wraz z kierowcą na promie. Natomiast transport nietowarzyszący oznacza, że podczas transportu, pojazd drogowy jest przetransportowywany w inny sposób np. drogą morską lub koleją, ale bez obecności kierowcy. 

Podczas organizacji transportu warto znać wszystkie dostępne możliwości. Dlatego warto zapoznać się z poszczególnymi rodzajami transportu łączonego i brać pod uwagę ich wszystkie wady oraz zalety. Dzięki temu w optymalny sposób można zaplanować transport towarów. Jeśli zastanawiasz się, jaka przestrzeń ładunkowa będzie odpowiednia do przetransportowania Twojego towaru - zarejestruj się w Smartload i wypróbuj przez 14 dni za darmo. 

Więcej na temat transportu znajdziesz także w innych artykułach:

Transport drogowy - co wpływa na koszty transportu drogowego i jak je zmniejszyć?