Idź do głównej treści

Elektroniczna wersja listu przewozowego e-CMR

Elektroniczna wersja listu przewozowego e-CMR

Międzynarodowy list przewozowy (CMR) to jeden z najważniejszych dokumentów w transporcie, bez którego przewóz towarów nie byłby możliwy. Jednak ze względu na jego papierową wersję zdarza się wiele pomyłek, co prowadzi do utrudnień podczas wykonywania zlecenia. Rozwiązaniem tego problemu ma być elektroniczna wersja listu przewozowego e-CMR.

Zgodnie z wytycznymi Parlamentu i Rady Europejskiej, e-CMR zacznie obowiązywać na terenie całej Unii Europejskiej już od 21 sierpnia 2024 r. Rozporządzenie to ma na celu m.in. wzrost cyfryzacji, poprawę efektywności i bezpieczeństwa transportu i logistyki. Na terenie Polski e-CMR działa już częściowo od kilku lat, jednak na ten moment niewiele firm wykorzystuje tę innowację. 

Problemy z tradycyjnym CMR

Podczas wypełniania tradycyjnych dokumentów łatwo się pomylić, wpisując np. nieprawidłowy lub niekompletny adres dostawy towaru. Niestety błędów popełnionych w dokumencie CMR nie można już poprawić, co w konsekwencji prowadzi do wielu utrudnień. Najczęstszymi zagrożeniami źle wystawionego listu przewozowego są: opóźnienia w transporcie towaru, dostawa pod niewłaściwy adres, kary pieniężne związane z umową lub nakładane podczas kontroli drogowej, utrudnienia przy składaniu ewentualnej reklamacji oraz spory prawne między stronami. W przypadku popełnienia błędu konieczne jest wystawienie dokumentu od nowa. Ręczne wypełnianie listów przewozowych może być więc uciążliwe. Ponadto, błędnie wystawiony adres dostawy prawdopodobnie spowoduje opóźnienie w dostawie towaru, co prawdopodobnie wpłynie negatywnie na cały łańcuch dostaw. W zależności od umowy taka sytuacja generuje dodatkowe koszty za nie doręcznie przesyłki na czas. Ewentualne spory prawne między klientem a przewoźnikiem bywają bardzo kosztowne i czasochłonne, jednak jest to często jedyne wyjście z sytuacji konfliktowej. W przypadku zgubienia CMR należy liczyć się z poważnymi konsekwencjami, ponieważ jest to jednocześnie potwierdzenie zawarcia umowy przewoźniczej. Nieuczciwi kontrahenci potrafią wykorzystać taką sytuację na swoją korzyść i nie zapłacić za wykonaną usługę. Dodatkowo zaginiony dokument powoduje utratę ochrony ubezpieczeniowej w przypadku uszkodzenia pojazdu lub wypadku drogowego. Aby uniknąć tych problemów, należy uważnie i dokładnie wypełniać CMR oraz starannie przechowywać dokument w bezpiecznym miejscu. W razie problemów warto zasięgnąć porady eksperta lub doradcy prawnego, aby dowiedzieć się, jak postąpić w konkretnym przypadku. 

Rozwiązaniem e-CMR - jakie zalety? 

Elektroniczny list przewozowy e-CMR to cyfrowa wersja tradycyjnego dokumentu. Zawiera wszelkie informacje związane transportem drogowym towaru. W Unii Europejskiej e-CMR ma zastąpić papierowy dokument, ponieważ zawiera wszelkie niezbędne informacje tj. dane nadawcy, odbiorcy, opis przewożonych towarów, warunki dostawy itp. Umożliwia to elektroniczną wymianę dokumentów pomiędzy stronami. Cyfrowe dokumenty mogą pomóc ograniczyć wyżej wymienione problemy dzięki elektronicznemu wypełnianiu i przechowywaniu w formie e-CMR. Elektroniczne listy przewozowe nie są podatne na uszkodzenia, zawsze pozostają czytelne, nie można ich zgubić oraz trudno je sfałszować. Stanowią więc bezpieczną alternatywę dla tradycyjnej wersji, a od tego roku także nowy standard międzynarodowych listów przewozowych. Zalet e-CMR jest wiele, przede wszystkim są efektywne dzięki szybkiej wymianie informacji transportowych, bez potrzeby fizycznego przesyłania dokumentów. Pozwala to na monitorowanie lokalizacji przewożonych towarów oraz postępów kierowcy na trasie w czasie rzeczywistym. Elektroniczne listy przewozowe to także gwarancja bezpieczeństwa danych dzięki odpowiedniemu przechowywaniu dokumentów, które zawsze są pod ręką. Takie rozwiązanie znacząco ułatwia międzynarodową wymianę informacji, co wpływa pozytywnie na jakość współpracy. Dokument e-CMR to również oszczędność kosztów, ponieważ nie wymagają drukowania. Eletroniczna wersja listu przewozowego jest więc przyjazna dla środowiska naturalnego. W tym roku możemy spodziewać się wielu zmian związanych z wprowadzeniem ich do Unii Europejskiej na pełną skalę. 

Cyfryzacja to nieodłączny element naszej codzienności. Tradycyjne sposoby wykonywania pewnych czynności nadal mogą być efektywne, jednak warto sprawdzać nowoczesne rozwiązania. Jednym z nich jest aplikacja Smartload do profesjonalnego planowania załadunku. Zamiast korzystać z metody papier-ołówek podczas rozmieszczania towaru na naczepie, kontenerze czy palecie, wypróbuj planer 3D online!