Idź do głównej treści

Magazyny samoobsługowe - dla kogo? Zalety usług self-storage

Magazyny samoobsługowe - dla kogo? Zalety usług self-storage

Tradycyjne magazynowanie może nie sprawdzać się w przypadku małych firm, ze względu na wysokie koszty utrzymania. W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się magazyny samoobsługowe, które cechuje elastyczność oraz kontrola nad wydatkami.

Usługa Self Storage (magazyn samoobsługowy) polega wyborze przez najemcę odpowiedniej dla niego przestrzeni magazynowej na okres, który go interesuje, następnie po opłaceniu należności ma dostęp do schowka w dowolnym momencie. Firmy wynajmujące magazyny często ułatwiają wybór dzięki wizualizacji, które pozwalają oszacować, ile rzeczy zmieści się do danego schowka. Magazyny zazwyczaj mają powierzchnię od 0,5m² do nawet 30m², co pozwala na dużą elastyczność. Dodatkowo długość wynajmu dostosowuje się również do swoich potrzeb, a formalności można załatwić w pełni przez internet. Czasami takim magazynem samoobsługowym jest także magazyn kontenerowy. Różnica pomiędzy nimi jest niewielka. Zazwyczaj magazyn znajduje się w hali, podzielonej na mniejsze schowki, natomiast magazyn kontenerowy to wynajem kontenera morskiego, znajdującego się na zamkniętym placu. Z tego rodzaju usługi najczęściej korzystają klienci indywidualni poszukujący dodatkowego miejsca na przechowywanie swoich rzeczy, jednak rosnącą grupą użytkowników są także firmy.

Jakie firmy korzystają z magazynów Self-Storage?

Magazyny samoobsługowe są wykorzystywane przez różnego rodzaju firmy m.in. do archiwizacji dokumentów, magazynowania materiałów marketingowych, czy nadwyżki towaru. Wielu przedstawicieli handlowych z różnych branż decyduje się na wynajem powierzchni, aby tam składować swoje produkty. Aktualnie również niektóre magazyny self-storage umożliwiają pracę wysyłkową w danym pomieszczeniu. Oznacza to, że firmy e-commerce składują towary, kompletują oraz przygotowują do wysyłki swoje zamówienia w wynajmowanym pomieszczeniu. Dzięki temu początkujące firmy mają dostęp do przestrzeni magazynowej, względnie niewielkim nakładem finansowym. Ponadto, takie magazyny są zabezpieczone kłódką lub szyfrem, monitorowane całodobowo a w niektórych obiektach zatrudniona jest ochrona. Oprócz biznesów online, z magazynów samoobsługowych korzystają także firmy budowlane, aby przechowywać w nich narzędzia, materiały oraz maszyny niezbędne do pracy. Wszelkiego rodzaju inne firmy świadczące usługi remontowe, przeprowadzkowe czy sprzątające również korzystają z takiego rozwiązania, aby móc składować nadwyżkę materiałów, które wykorzystują do codziennych czynności. Dla niektórych firm magazyny samoobsługowe stanowią także punkt rozpoczęcia i zakończenia pracy, gdzie pobierają i zdają narzędzia swojej pracy. Przykładowo firma sprzątająca może składować na magazynie samoobsługowym środki czystości i sprzęt do utrzymania czystości a po zakończonym zleceniu odkładać je z powrotem na miejsce. Kolejną grupą korzystającą z usług self-storage są branże sezonowe. Najczęściej to dystrybutorzy ozdób świątecznych, które ze względu na sezonowość, potrzebują w zależności od okresu mniej lub więcej miejsca do składowania swoich towarów.

Zalety magazynów samoobsługowych

Głównym atutem tego rodzaju usług, jest elastyczność, jaką oferują. Firma może dopasować wymiary swojej skrytki do aktualnych potrzeb. Istnieje możliwość zmniejszenia lub zwiększenia powierzchni oraz związanych z nimi opłat. Ponadto najemca posiada pełną kontrolę nad swoimi zapasami oraz ich rozmieszczeniem na wynajmowanej przestrzeni. Również ceny magazynów samoobsługowych są dużo korzystniejsze w porównaniu z tradycyjnymi, co umożliwia obniżenie kosztów. Firmy również nie muszą martwić się zatrudnieniem ochrony oraz inwestycją w monitoring, ponieważ to oferują magazyny samoobsługowe w cenie abonamentu. W dowolnym momencie klienci mają możliwość uzyskać dostęp do swojego towaru, co często jest niemożliwe w przypadku dużej hali, która ma ustalone godziny otwarcia. Ponadto, zwykle magazyny często trzeba wynajmować długoterminowo, firma zobowiązuje się do podpisania i przestrzegania umowy. Jednak w przypadku samoobsługowego magazynu nie jest to wymagane, ze względu na możliwość krótkoterminowego najmu. Firmy też nie ponoszą dodatkowych kosztów utrzymania tj. opłat za media, prąd w wynajmowanym pomieszczeniu.

Wybierając spośród wielu magazynów, warto przemyśleć i zaplanować dokładnie rozmieszczenie towaru. Może się okazać, że wystarczy wybrać mniejszy schowek, płacić mniejszy abonament, dzięki optymalnemu rozmieszczeniu towaru. Aplikacja Smartload umożliwia rozmieszczenie różnego rodzaju asortymentu na palecie o dowolnych wymiarach. Dodając własną paletę, można stworzyć wizualizację, na której ułoży się wiele kartonów o rozmaitych wymiarach.

 

Przeczytaj także: Jak zaplanować rozmieszczenie towaru na magazynie?