Idź do głównej treści

Transport lotniczy - wady i zalety

Transport lotniczy - wady i zalety

Transport lotniczy jest specyficzną formą przewozu towarów. Ze względu na wysokie koszty transportu jest nadal rzadko wykorzystywany, jednak niezbędny, gdy towar trzeba przetransportować w możliwie jak najkrótszym czasie.

W ostatnich latach transport lotniczy znacząco się rozwija i coraz więcej firm decyduje się na ten rodzaj przewozu towaru. Bardzo wysoka cena transportu wynika m.in. z ogromnych kosztów utrzymania infrastruktury lotniczej. Z tego powodu transportowane w ten sposób ładunki to zazwyczaj drogocenne towary np. dzieła sztuki, luksusowe samochody, ale także produkty spożywcze o krótkiej dacie ważności. Ponadto warto pamiętać, że w przypadku transportu lotniczego ładunki są bardzo bezpieczne. Wynika to nie tylko z ekstremalnie rzadkich katastrof lotniczych, ale również bardzo dobrego zabezpieczenia ładunków przed odlotem. W przestrzeni ładunkowej samolotu towar transportowany jest na paletach lub kontenerach, które są dodatkowo zabezpieczane pasami transportowymi.

Przykładowe zabezpieczenie ładunku w transporcie lotniczym.  

Zalety transportu lotniczego 

  • najszybszy możliwy transport towarów na bardzo długich trasach (np. międzykontynentalnych),
  • najbezpieczniejszy przewóz towarów ze względu na ekstremalnie rzadkie katastrofy lotnicze,
  • bardzo dobrze zabezpieczone ładunki przed wylotem pasami transportowymi tak, aby nie przemieszczały się po pokładzie w trakcie lotu,
  • możliwość transportu specyficznych towarów np. ekskluzywnych produktów.

Wady transportu lotniczego 

  • wcześniej wspomniane bardzo wysokie koszty transportu, 
  • ryzyko opóźnienia dostawy ze względu na złe warunki atmosferyczne np. burze, ulewne deszcze czy silne wiatry,
  • najczęściej ze względu na ograniczoną przestrzeń ładunkową, brak możliwości przetransportowania wielkogabarytowego ładunku,
  • konieczność zorganizowania odbioru towaru z lotniska inną formą transportu np. drogowego,
  • ogromna emisja dwutlenku węgla do atmosfery podczas lotu.

Każdy środek transportu ma swoje wady oraz zalety. Dlatego warto podczas organizacji przewozu towaru rozważyć wszystkie możliwości. W planowaniu załadunku lotniczego również może pomóc aplikacja Smartload. Zarejestruj się i testuj bezpłatnie i bez zobowiązań przez 14 dni!

Przeczytaj także: Transport kolejowy - wady i zalety